HaberlerİranOrtadoğu

İran’da azınlıklara kısıtlama söz konusu değil

İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset komisyon üyeleri ile Tahran’daki Ermeni başpiskoposu Sibve Serkisyan arasında yapılan görüşmede, komisyon başkanı Alaaddin Burucerdi, İslam’ın dini mukaddes değerlerine göre, Hıristiyanlıkla köklü bağının olduğunu İslam dininin Hz. Meryem (s.a) ve Hz. İsa(s)ya son derece saygılı olduğunu (zira Hz. İsa’nın aynı zamanda Müslümanların da peygamberi olduğunu) söyledi.

Burucerdi, İran’daki Ermenilerin İslam inkılabı tarihinde iyi bir karneye sahip olduğunu ve İran müslüman toplumuyla da iç içe barışçı bir şekilde yaşadıklarına temas ederek, bunun en bariz ispatının da, Ermeni toplumunun zorunlu savaş döneminde ülkenin savunulması için Ermeni şehitleri, gazileri ve esirleri olduğunu söyledi.

Sözkonusu görüşmede Tahran Ermeni başpiskoposu Sibve Serkisyan da, Güvenlik ve Özgürlüğü, İran’ın iki önemli simgesi olarak nitelerken, uluslar arası toplumda, İran’la ilgili oluşturulmak istenen zihniyetin yanlış olduğunu bunun da temelinde İran’ın sultaya karşı direnmesinin bulunduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.