HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran’da Cuma günü yapılacak seçimleri korumak için güvenlik personeli görevlendirildi

 İran İçişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili Pazartesi günü yaptığı açıklamada, polis, ordu, Devrim Muhafızları ve Besic’ten en az 250.000 güvenlik personelinin Cuma günü ülke genelinde oy sandıklarının ve sandık merkezlerinin güvenliğini denetleyeceğini söyledi.

Seyyid Majid Mir-Ahmadi ayrıca, milletvekili adaylarının ve destekçilerinin yasalara saygı duyması gerektiğini vurgulayarak, güvenlik güçlerinin yasaları çiğneyenlerle kararlı bir şekilde yüzleşeceğini belirtti.

İran’ın yasama organında sandalye için yarışan aday kişiler, dört yıla yayılan bir dönem için seçim kampanyalarına çoktan başladılar.

15.200 aday, 1979 İslam Devrimi’nden bu yana önemli bir kilometre taşını işaret ederek, yasama meclisindeki 290 sandalye için yarışmak üzere aday seçim sürecini denetleyen inceleme panelinden onay aldı.

Nitelikli adaylar arasında, 2020 seçimlerindeki 819 kadın yarışmacıdan kayda değer bir artış olan 1.713 kadın var. Sadece Tahran seçim bölgesinde şaşırtıcı bir şekilde 3.545 aday seçimlere katılıyor.

İçişleri Bakanı Ahmad Vahidi geçtiğimiz günlerde, farklı siyasi bakış açılarına sahip çeşitli gruplar arasında güçlü bir rekabet için elverişli bir ortamın altını çizdi.

Adayların ve destekçilerinin seçimleri düzenleyen yasal protokollere sıkı sıkıya bağlı kalmaları gerektiğini vurguladı ve rakiplere karşı çamur atmaktan yoksun disiplinli bir kampanyayı savundu.

Bu arada, görevdeki parlamento başkanı Muhammed Bagher Qalibaf, uzak bir kuzeydoğu seçim bölgesi olan memleketinden aday olmaya hazırlanıyor. Dört yıl önce Tahran’ın başkentinde bir koltuk elde etti.

Aynı zamanda, 144 din adamının, İslam Devrimi Liderliği’nin danışma konseyi olarak görev yapan ve sekiz yıl sürecek bir görev süresiyle 88 sandalyeli Uzmanlar Meclisi yarışına katılması planlanıyor.

İran’ın anayasal çerçevesine göre, meclis ülkenin liderini denetleme ve halefini belirleme sorumluluğunu taşıyor.

Cumhurbaşkanı ve mevcut meclis üyesi İbrahim Reisi, Güney Horasan eyaletindeki bir seçim bölgesinden meclise yeniden seçilmeyi hedefliyor.

Batı merkezli medya kuruluşları, İran halkını Cuma günü oy kullanmaktan caydırıyor ve ne olursa olsun sandığa gitmekten kaçınmalarını istiyor. Ancak devam eden propaganda kampanyalarına rağmen, İranlı seçmenlerin büyük bir kısmının önceki seçimlere benzer şekilde seçime katılması bekleniyor. İslam Devrimi Lideri, İranlılara çağrıları görmezden gelmelerini ve ülkelerinin geleceğini belirlemede yer almalarını tavsiye etti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (51) içerik yüklenmiştir.