HaberlerİranOrtadoğu

İran’da cumhurbaşkanı adaylarının seçim propagandası devam ediyor

İran’da cumhurbaşkanı adayları, kendi seçim reklamlarının devamında, ülkenin sorunlarının çözümü için stratejilerini açıklamayı sürdürüyor.

İran Cumhurbaşkanı ve 12. dönem cumhurbaşkanı seçimlerine aday olan isimlerden “Hasan Ruhani” dün gece İRİB Kanal 1 televizyonundan yayınlanan “kamerayla” adlı programında, ifrat ve tefritin hiçbir ülkenin ilerlemesine neden olmadığını belirterek, nükleer müzakereler, dünya teamül, yaptırımların durdurulması, enflasyonunun kontrol edilmesi, işletmelerde üretimin harekete geçirilmesi, halkın alım gücünün arttırılması, halkın dünya teknolojisi ve bilgiye erişiminin sağlanmasının şimdiye kadar hükümetinin en önemli önceliklerinden olduğunu belirtti.

Ruhani, yatırım için güvenlik ve istikrara ihtiyaç olduğunu hatırlatarak, İran malı ürünlerin ihracatının arttırılması için dünya ile teamül içine girmek gerektiğini, yatırımcılar ve dünya liderleri ve yetkililerinin Tahran’a artan ziyaretlerinin dünya ülkelerinin İran’a saygısını gösterdiğini kaydetti.

İran’da 12. dönem cumhurbaşkanı seçimlerinin başka adayı “İbrahim Resisi Sadat” de Cumartesi günü Tahran’daki seçim mitinginde yaptığı konuşmada, gençlerin işsizlik sorununun çözümü için ülkede yürütme yönetiminde ciddi dönüşüme ihtiyaç olduğunu belirterek, İran halkının ekonomik, toplumsal ve kültürel alanlarda rol ifa edip, sorunları çözebileceklerini vurguladı.

Reisi, direniş ekonomisinin uygulanmasına işaretle, direniş ekonomisinin düşmanın baskı karşısında direnebileceğini ve bu ekonominin İran’da iç kaynaklı ve dışarı açık bir ekonomi olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı adaylarından “İshak Cihangiri” de İRİB kanal 2 televizyonunda “Özel Diyalog” programında müstaz’afların sorunlarıyla ilgilenmenin İran İslam Cumhuriyeti’nin ülkülerinden olduğunu hatırlatarak, cumhurbaşkanının toplum için navigasyon görevi yaptığını ve bu tür hükümet için yaratıcılık, ekonomi kabiliyeti ve yöneticilerin temizliğinin önemli olduğunu vurguladı.

Cihangiri ayrıca, nükleer anlaşmanın İran’da stratejik kahramanca esnekliğin mahsulü olduğunu ifade ederek, nükleer anlaşma ile halkın iradesinin İran’ı barışçıl nükleer programı bahanesiyle yalnızlaştırmak isteyen güçlerin iradesine galip geldiğini kaydetti.

İran cumhurbaşkanı adaylarından “Mustafa Aga Mirselim” de dün radyo programında, halkın güven ve ilgisini kazanmayı başarması halinde, muhtelif bireylerin deneyimi, mahareti ve becerikliliğine güvenip, onlarla kenti kirletenlerin çözümü hakkında istişare yaparak, bu sorunun çözüm arayışı peşinde olacağını vurguladı.

12. dönem cumhurbaşkanı adaylarından “Mustafa Haşimi Taba da İRİB’in “96 İranı” programında, yurt dışındaki İranlılar’ın ülkenin bilim seviyesini arttırabileceğini ve İran’ın ihracatı, finansal ve teknolojik ilişkilerinin artması için başka ülkelerle bir köprü olabileceklerinin altını çizdi.

Haşimi Taba ayrıca, kendi önceliğini, çevre ve iklim sorunlarının çözümü olarak niteledi, İran doğasının korunmasıyla ülkenin gelecek sorunlarının çözüme kavuşacağını ve turizm sektörünün canlanmasının işsizlikle mücadele için en iyi çözüm olduğunu belirtti.

İran’da 12. dönem cumhurbaşkanı seçimleri 19 Mayıs’ta ülke genelinde düzenlenecek.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Temmuz 2024 (16) içerik yüklenmiştir.