Dünya Kudüs GünüFilistinOrtadoğu

İran’da Dünya Kudüs Günü gösterileri başladı

Büyük bir birlik ve dayanışma oluşturarak Tahran ve tüm ülkedeki Dünya Kudüs Günü gösterilerine katılan milyonlarca İran halkı, Siyonist Rejim ve destekçilerinin Filistin’de yaptığı cinayetlerini şiddetle kınadı.
Tahran ile birlikte ülkenin dört bir yanında düzenlenen Dünya Kudüs Günü gösterilerine katılan milyonlarca İran halkı, Siyonist Rejim ve destekçilerinin Filistin’de yaptığı cinayetlerini şiddetle kınadı.

Az önce Tahran sokaklarında resmi olarak başlayan Dünya Kudüs Günü gösterilerine katılan iran milletinin farklı kesimleri, işgalci Siyonist Rejim, ABD ve İngiltere’ye karşı slogan atmaya başladı.

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani ve Devrim Muhafızları Ordusu Sözcüsü General Ramazan Şerif’in konuşma yapacağı bu merasimde İran’ın yaptığı “Zülfikar” ve “Kadir” isimli füzeleri de gösterilecektir.

Gösterilere katılan önemli üst rütbeli yetkililerin arasında şu isimlere değinebiliriz: İran Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Şahsafi, Doğal Çevre Teşkilatı Başkanı Masume Ebtikar, Milli Eğitim Bakanı Daneş Aştiyani, İslam İnkılabı Rehberi Ofisi’nden Hüccet’ül İslam Hicazi, Şeyh Hasan Ensariyan, Hüccet’ül İslam Ali Razini, Tahran eyaletinin Aliye Mahkemesi Başkanı İsmaili, Rustam Kasımi, Cumhurbaşkanı Ofisi Başkanı Nahavendiyan.

Tahran’daki Dünya Kudüs Günü gösterilerinin zirvesinde, Siyonist Rejim’in ortadan kaldırılacağına ilişkin temsili olarak yapılan geri sayım makinesi de açığa çıkarıldı.

Bunların yanı sıra, Tahran halkı sloganlar atarak, DEAŞ karşıtı füze operasyonları gerçekleştirdiği için Devrim Muhafızları Ordusu’nu takdir etti.

Şeyh Balhi afişleriyle Tahran’daki gösterilere katılan Afganistan vatandaşlarının yanı sıra ellerinde Şeyh Zakzaki’nin pankartlarını taşıyan Nijeryalılar da eşlik etti.

Gerçekleştirdikleri Dünya Kudüs Günü gösterilerinin son bildirisini duyuran Tahranlılar, mazlum Filistin halkını destekleyerek, Siyonistlerle savunucularına yönelik duydukları nefreti dile getirdi.

Bu bildirinin bir kısmında şu ifadelere yer verilmiştir: Teröre destek verip Siyonistlerle ilişkilerini normalleştirme yoluyla bu işgalci rejimin bölgedeki güvenliğini sağlamaya çalışan başta Al Suud rejimi olmak üzere bazı Arap ülkelerinin girişmlerini kınayarak, Suriye ve Irak’ın devletleriyle silahlı kuvvetlerinin yanında Yemen ve Bahreyn’in mazlum halkına yönelik tam destiğimizi bildiriyoruz.

Tahran’da gerçekleşen bu senedeki Dünya Kudüs Günü gösterilerinin dikkat çeken bir diğer karesi de Lübnan ve Yemen’de bulunan bölgedeki İslami direniş hareketlerine ait sembollerle bayrakların halk tarafından yoğun şekilde iligi görmesiydi.

Tahran halkının kalabalık gösterisine katılan Cumhurbaşkanı Ruhani de tüm Müslümanların birleşerek mazlum Filistin milletine destek olmasını istedi.

İran halkının Siyonistlerden nefret ederek Filistin milletine tam destek verdiğini açıklayan Ruhani, İran hükümetinin ABD’nin yaptıklarına güçlü şekilde karşılık vereceğini de belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Haziran 2023 (20) içerik yüklenmiştir.