HaberlerİranOrtadoğuSuriye

İran’da Düzenlenen Suriye Dostları Konferansı Sona Erdi

İran’ın Başkenti Tahran’da düzenlenen Suriye’nin Dostları Konferansı sonuç bildirgesinde, Suriye ulusal kapsamlı diyalogunun krizi çözmek için tek yolun olduğunu, yabancı herhangi dış müdahaleyi reddetme ve başta Cenevre olmak üzere uluslararası bütün çabaları desteklemek olduğunu belirtti.

Bildiri, konferansa katılanların Suriye topraklarına saldırı ve vatandaşların öldürülmesini reddettiklerine dikkat çekerek, şiddetin durdurulması, Suriye’ye uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılması ve göç ettirilen Suriyelilerin geri dönmelerini belirttiklerini ifade etti.

Bildiri, Arap, İslam, Afrika, Latin Amerika ve Avrupa ülkelerinden katılımcılarla Tahran’da düzenlenen uluslararası konferansta Suriye halkının gerçek dostlarından oluşan uluslararası şahsiyetlerin, bölgesel istikrarı korumanın zorunluluğu üzerine anlaştıklarını, Suriye’de krizin çözümü için tek yol olması itibariyle ulusal diyalogun sağlanması gerekliliği üzerinde ittifaka vardıklarını ifade etti.

Katılımcılar Suriye’de çatışan bütün tarafları şiddeti ve çatışmaları derhal durdurmaya ve demokratik eyleme girmek için gerekli şartların temin edilmesini sağlamayı talep ettiler.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Haziran 2021 (18) içerik yüklenmiştir.