İran

İran’da genel aşılama Mayıs’ta başlayabilir

Korona virüs salgını ile milli mücadele merkezi üyesi Dr. Minu Muhriz, İran’da korona virüs hastalığına karşı genel aşılama çalışması Mayıs ayında başlayabileceğini açıkladı.

İranlı bilim adamlarının geliştirdiği Cov İran Bereket aşısının klinik test aşamasını gözlemlemekten sorumlu Dr. Minu Muhriz, Perşembe günü yaptığı açıklamada, bu aşının seri imalatı için gerekli olan tüm cihazların montaj çalışması tamamlandığını belirterek, buna göre İran genelinde aşılama çalışması Cov İran Bereket aşısı ile Mayıs ayında başlayabileceğini kaydetti.

Dr. Muhriz Cov İran Bereket aşısının klinik testte faz 3 sonuçlarına da işaretle bu aşamada altı kentte 20 bin gönüllü aşılandığını belirtti.

Dr. Muhriz faz 2 aşamasında sonuçlar henüz net olarak ortaya çıkmadığını, ancak gözlemleri bu aşıyı alanların sağlık durumunun iyi olduğunu gösterdiğini ve aşının güvenli ve tehlikesiz olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti şimdiye kadar Çin, Hindistan ve Rusya’dan bir milyonu dozu aşkın korona virüs aşısı satın aldı.

Bu arada İranlı bilim adamları da son aylarda bir kaç aşı üzerinde çalışmalarını sürdürerek uluslararası toplumun takdirini toplamaya devam ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.