HaberlerİranOrtadoğu

İran’da geniş terör şebekesi çökertildi

Tahran yakınındaki Kerec kentinde bir terör örgütü üyelerinin tutuklanması üzerine, İran’da kargaşa ortamı yaratma amacını güden çok karmaşık bir komplo projesi da ortaya çıktı.

İran güvenlik güçlerinden bir yetkili, Tahran yakınındaki Kerec kentinde bir terör örgüt evinin keşfedildiği, bu örgüt üyesi 7 kişinin gözaltına alındığı ve 30 tabanca, 50 el bombası ve 5 nişancı silahı ele geçirildiğini bildirdi.

Aynı habere göre gözaltına alınanlardan biri, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi dönemi Meclisinde Milletvekilliği yapan bir ferdin Büro sorumlusu. Bu örgütün görevinin, Ahmedinejad hükümeti muhaliflerini şaibe yaratacak bir şekilde öldürmek ve suçlunun hükümet ve İslami nizam olduğu havasını yaratmak olduğu anlaşıldı.

“Elif” sitesi de bu haberle ilgili olarak şöyle yazdı: “Gözaltına alınanların itiraflarına göre bu örgüt, İran’da anarşi ortamının devam edebilmesi ve halkın o yüzden sokağa akın etmesi için kan dökülmesi gerektiği analiziyle, Ahmedinejad hükümeti muhaliflerinden bir grubu, suçun güvenlik ve istihbarat grubu üzerine düşecek şekilde ortadan kaldırma yolunda planlar hazırladı. Bu yoruma göre, halk bu cinayetler üzerine kışkırtılabilecekti.

Yine aynı habere göre, gözaltına alınan terör unsurlarına, kurbanların üniversite çevresi veya Ahmedinejad hükümeti muhalifi olmalarıyla ünlenen şahsiyetler arasından seçilmesi gerektiği tavsiye edilmiş. Buna göre, öldürülecek kimsenin sıradan bir kişi veya Gönüllü Seferberlik güçlerinden olmaması gerektiği özellikle vurgulanmış.

Gözaltına alınanların, Amerikalılar tarafından eğitildikleri de itirafları üzerinden anlaşıldı.

Bu örgütün 2 üyesi, söz konusu örgüt evinden kaçtıkları için İran güvenlik güçlerince aranıyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.