HaberlerİranOrtadoğu

İran’da Granit üretim hattı faaliyete geçirildi

Dün sabah İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın da katıldığı bir törenle Gazvin kentinde Granit üretim hattı faaliyete geçirildi.

Gazvin kentinde bugün sabah Apadana Seram şirketi, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın açılışını yaptığı bir merasimle Granit üretim hattını faaliyete geçirdi.

Apadana Seram şirketi Genel Müdürü Mehran Gülçini bu hususta bilgi verirken “Şirketimiz 2002 yılında kuruldu. Granit projesinin gerçekleştirilmesine ilişkin çalışmalarımız 2006 yılı ortalarında başlatıldı. İlk granit hatlarının deneme kullanımı 2008 yılında yapılırken bu projenin resmi kullanma belgesi de 2008 yılı sonunda çıktı” dedi.

Gülçini ayrıca “Bu projenin bu bölgede başlatılmasına ilişkin sebepler olarak bölgenin ve özellikle de Gazvin eyaletinin seramik çeşitleri üretiminde kendine has müstesna avantajları olması, zengin temel madeni madde kaynaklarının bulunması, dış temel maddelere daha az bağımlı olma faktörü, genç, kabiliyetli, tecrübeli ve uzman kimselerin bulunması, bölgedeki ihracat piyasaları ve uluslararası geçerli başka piyasalara daha rahat ve daha ucuz ulaşma imkanı ve enerji fiyatının burada diğer rakip ülkelere göre ucuza gelmesi gibi faktörleri sıralayabiliriz” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.