HaberlerİranOrtadoğu

İran’da Hurremşehir’in işgalden kurtarılış yıldönümü anılıyor

İran İslam Cumhuriyeti Ordusu, Devrim Muhafızları ve Polis Teşkilatı ayrı ayrı açıklamalara yaparak, Hurremşehir’in işgalden kurtarılış yıldönümünü kutladılar.

Yarın İran takvimi ile 3 Hurdad’a denk gelen 24 Mayıs İran’ın Güney Batısında yer alan Hurremşehr’in 1982 yılında kurtarılış yıl dönümüdür. Irak’ın İran’a dayattığı savaş sırasında 1982’de düzenlenen Beytül-Mukaddes operasyonunun en önemli hedeflerinden biri Hurremşehir’in işgalden kurtarılmasıyla bu kent 578 günün ardından Irak Baas rejiminin işgalinden kurtarılmış oldu.

İran Ordusu, Devrim Muhafızları ve Polis Teşkilatı tarafından yapılan açıklamalarda, İran halkının düşmanların siyasi ve ekonomik komplolarını etkisizleştirmek için her zamankinden daha hazırlıklı olduğunu vurgulayarak, Hurremşehir’in işgalden kurtarılmasının Kutsal Savunma dönemindeki operasyonların dönüm noktası olduğunun altını çizdiler.

Mukaddes Müdafaa Değerlerini Yayma ve Koruma Kurumu da bu münasebetle yayınladığı bildiride, “İran halkı dünya müstekbirliği ve katil Amerika’yı uyarmakta ve İran İslam Cumhuriyetine karşı yanlış bir girişim ve hesabının dönüşünün olmayacağını bildirmekte.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ekim 2023 (31) içerik yüklenmiştir.