HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran’da Hz Muhammed’in (s.a.a) Veladeti Kutlandı

 Her yıl Vahdet haftası ve mübarek son ilahi elçi Hazreti Muhammed (s.a.v.)’in doğum yıldönümüyle aynı zamanda, Kürdistan eyaletindeki Şii ve Sünni halkların özel gelenekleri var.
Rabi-ül-Evvel ayı yada mevlid ayı, Kürdistan vilayeti halkı arasında çok özel bir yere sahiptir ve bu ülkede yılın en iyi, en güzel, en mutlu aylarından biridir.Öyle ki bu ay mevlid günü yapılmayan ev bulamazsınız. Sünniler ve büyüklerin bazı yorumlarına göre, mevlid yapmak, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in doğumunu onurlandırmanın yanı sıra insanları her türlü felaketten korur.
Birlik haftasında Kürdistan’ın en önemli gelenekleri arasında yer alan “Mevlid okunmak, evlilik törenleri ve şenlik düzenlemek, kültürel ve dini gelenekleri kutlamak” bu günlerin programlarına özel bir manevi atmosfer katıyor. Kürdistan vilayetinde tüm Şii ve Sünni kardeşlerimiz Allah’ın talimatı doğrultusunda birlik, beraberlik ve empati içerisinde bir arada yaşamışlardır ve atalarından miras aldıkları bu kıymetli mirası değiştirmediler ve değiştirmeyecekler.
Bu yıl da yine Vahdet haftası ve Hz. Muhammed (s.a.v.)’in doğum gününün gelişiyle aynı zamanda Senendec, Merivan ve ilin diğer bölgelerinde doğum günü kutlamalarının yanı sıra, bu akşam Ümmet-i Ahmed’in töreninin büyük kutlaması, halkın coşkulu ve benzersiz bir şekilde karşılanmasıyla, Senendec’in Firdevsi Caddesi’nde düzenlendi. Çok sayıda kişinin katıldığı bu törenin düzenlenmesi, bu ülke halkının peygamberlik geleneklerini ve kültürünü güçlendirmesi ve tanıtması açısından dikkat çekiciydi.
Bu kutlamanın aralarında halka hizmet vermek ve çay, sıcak yemek, şurup, tatlı ve çikolata dağıtmak için çok sayıda stant ve resepsiyon alayı bulunması, bu törene güzel bir atmosfer kattı.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mayıs 2024 (71) içerik yüklenmiştir.