HaberlerİranOrtadoğu

İran’da ”IFİILM2″ TV kanalı yayına girdi

“IFİLM-2″ televizyon kanalı, ortak kültür ve dile sahip komşu ülkelerle ilişkileri güçlendirmek ve yaymak amacıyla dün İran Radyo Televizyon Kurumu genel müdürü ve dış yayınlar yardımcısının katıldığı merasimle resmi olarak hizmete girdi.

Sözkonusu kanal, Arapça, Farsça ve İngilizce yayın yapan kanallardan ayrı olarak, başta Afganistan, Tacikistan, Özbekistan olmak üzere bölgede Fars dili konuşan ülkelere yönelik 24 saat, İran film ve dizileri, musiki, İran’ın tanıtımıyla ilgili programları öncelikli olarak kendi yayın listesine alacak.

İran Radyo Televizyon Kurumu genel müdürü Abdulali Ali Askeri sözkonusu merasimde yaptığı konuşmada, ‘IFİLM-2’ kanalının bölgede Farsça konuşan ülkeler için köprü olması ve batının kültürel saldırısı önünde bir set olmasını arzu etti.

İRİB dış yayınlar yardımcısı Peyman Cebelli de, sözkonusu merasimde, ‘bu kanalın hizmete girmesi Afganistan, Tacikistan ve Özbekistan gibi büyük halklara ve de bölgede Fars kültür ve medeniyetine sahip olduğumuz halklara bir nevruz bayramı hediyesidir” dedi.

Cebelli, sömürgeci ülkelerin bütün çabalarının bölgede Fars medeniyeti ve kültürünün bölge ülkelerinden temizlenmesi olduğunu belirterek, Fars medeniyeti bu bölgenin ayrılmaz bir parçasıdır ve dili de İslam dünyasının ikinci dilidir’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.