İran

İran’da ilk Kadir gecesi merasimi düzenlendi

İran İslam cumhuriyetinin dört bir yanında sağlık protokollerine tam uyularak mübarek Ramazan ayının ilk kadir gecesi merasimleri milyonların katılımı ile düzenlendi.

İmamet ve velayet aşıkları, mübarek Ramazan ayının 19. Gecesinde camiler ve diğer dini mekanlarda bir araya gelerek sahur vaktine kadar Kur’an-i Kerim tilavet ederek, Cevşen Kebir duası ile birlikte Esma-ül Hüsnâ’yı mırıldandılar.
Kadir gecelerinin ilkinde ehlibeyt meddahları hz. Ali -as- methinde mersiyeler okudular.
Mübarek Ramazan ayının 19, 21 ve 23. geceleri, Kadir geceleri olarak biliniyor; Müslümanlar bu geceleri dua ve Kur’an Kerim tilavet ederek sabahlıyor ve Allah ile raz-u niyazda bulunuyor.
Kadir gecelerinin tüm yılda en faziletli gece olduğu, bu gecede yapılan amellerin bin aydan daha hayırlı olduğu ve insanın kaderine bu gece karar verildiği biliniyor.
Hk 40. yılın Ramazan ayının 19. günü sabahı, haricilerden İbn-i Mülcem, Emir-ül Müminin hz. Al’ın -as- başına, sabah namazını kılarken, zehirli kılıcı ile indirdiği darbe sonucu, hz. Ali yaralanmış ve evinde geçirdiği 2 günün ardından şehit olmuştur.
İRİB çalışanları olarak mübarek Ramazan ayında ve özellikle kadir gecelerinde yapmış olduğunuz tüm ibadetlerin Allah katında kabul görmesini niyaz ediyoruz.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.