BilimselHaberlerİranOrtadoğu

İran’da insan benzeri ikinci robotun tasarımı tamamlandı

İran Mazenderan üniversitesi “Robotik” dalı öğrencileri tarafından başlatılan “Mazend-1” adlı insan benzeri 2. Robotun tasarım aşaması sona erdi.

İran’ın Hazar denizi kıyısı eyaletlerinden Mazenderan’daki Mazenderan üniversitesi Robotik bölümü öğrencilerinin İran adına yeni bir başarıya imza attıkları bildirildi.

Mazenderan üniversitesi Robotik grubu sorumlusu Rıza Nurzade, bu bölüm öğrencilerinin “Mazend-1” diye adlandırdıkları insan benzeri 2. Robotun tasarım aşamasını bitirdiklerini bildirirken “Mazend-1’in yapım aşamalarının nihai tasarımı sona erdi. Artık önümüzdeki günlerde bu projenin yapımı resmen başlayacak” diye konuştu.

Söz konusu robotun özelliklerinden söz ederken Mazend-1’in adım atabileceği, konuşacağı, engelleri tanıyacağı, çevreyi teşhis edeceği ve hal-hatır soracağından söz eden Mazenderan üniversitesi Robotik grubu sorumlusu ayrıca “Bu robotun daha başka özellikleri olarak koşması, denge sağlaması ve merdivendenlerden yukarı çıkmasından da söz edebiliriz. Ki tabi bunlar Mazend-1’in kabiliyetlerini arttırmak üzere daha sonraki aşamalarda onun yapısına ilave edilebilir” ifadesini kullandı.

Aynı habere göre, “Surna” adlı insan benzeri İranlı ilk robot geçen sene, Tahran Üniversitesi Teknik Fakültesi öğrencileri tarafından yapılmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.