EyyamullahHaberlerİranOrtadoğu

İran’da Murtaza Mutahhari’nin şehadet yıldönümü, öğretmenler günü olarak kutlanıyor

Bugün İran’da büyük üstat şehit Murtaza Mutahhari’nin şehadet yıldönümü, öğretmenler günü olarak kutlanıyor.

Şehit üstat Mutahhari 2 Mayıs 1979 gününde münafıklarca şehit edildi ve o günden sonra bugün İran’da öğretmenler günü olarak adlandırıldı.

Şehit Mutahhari, Kum kentinde dini eğitiminin yanı sıra siyasi alanlarda da faaliyete geçti ve İran’da İslam inkılabı harekete başladığı yıllardan itibarın inkılabın ciddi aktivistlerinden ve İmam Humeyni’nin (ra) yakın yol arkadaşlarından biri oldu.

Şehit Mutahhari, İslam’ı derin tanımanın yanı sıra çağımızın siyasi, kültürel ve sosyal sorunları ile de yakından ilgilenen bir şahsiyetti.

Büyük üstat şehit Mutahhari 12 yaşından itibaren İslamî ilimleri öğrenmeye başladı ve Ayetullah Burucerdi, Allame Tebatebai ve İmam Humeyni (ra) gibi İslam aleminin önde gelen büyük alimlerinden ders aldı.

Bugün düzenlenen Hikmet-i Mutahhar oturumunda konuşan İran devlet radyo televizyon kurumu başkanı İzzetullah Zergami, şehit Mutahhari’nin emsalsiz özelliği, İslamî düşünceleri açıkça beyan etmesi ve her türlü sapkınlıkla da açıkça mücadele etmesinden ibaret olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Haziran 2021 (36) içerik yüklenmiştir.