HaberlerİranOrtadoğu

İran’da siber suçlarda yüzde 900 artış var

İran İletişim Üretme ve Mübadele Polis güçleri Komutanı seyid Kemal Hadiyan, son 7 yılda ülkede siber suç oranının yüzde 900 arttığını söyledi.

Hadiyann Ferd yaptığı açıklamada işlenilen siber suçların yüzde 49.5 kısmının Telegram sosyal medya kanalında işlendiğini söyledi.

İran’ı simgeleyen ir uzantılı 937 bin site mevcut olduğunu ifade eden Hadiyan Ferd, Telegram’da 40 milyon ve İnstagram’da da 20 milyon İran varandaşı vardır fakat bunlara rağmen bu iki firmanın İran’da hiçbir serveri olmadığını söyledi.

Ülkede günde 6 ile 7 siber saldırı gerçekleştiğini ifade eden Hadiyan Ferd, geçen sene İran’da 296 ciddi Siber Saldırı gerçekleştiğini, bunların yüzde 50’sinin menşeinin Amerika ile Çin ve yüzde 30’unun da Hollanda ve Almanya gibi Avrupa ülkeleri olduğunu söyledi.

Düşmanların organize saldırıları ile bankalar, mali kurumların öncelikli olduğunu ifade eden Hadiyan Ferd bunun yanında Telekomünikasyon, Enerji, Petrol Dağıtım şebekesine de saldırılar düzenlendiğini fakat bunların geri püskürtüldüğünü ve bugüne kadar yapılan saldırıların hiç birinden ülkeye ciddi hasar gelmediğini söyledi.

Hadiyan Ferd ülkede 56 milyon kişinin internetten yararlandığını, 56 milyon sim kart kullanıldığını ve bunların yüzde 80’ninde internet kullanıldığını söyledi.

Siber Suçlarla Mücadele polisinin 6 sene önce kurulduğunu ifade eden Hadiyan Ferd, bu süre zarfında 120 dosyanın incelendiğini ve bunlardan yüzde 86’sının siber suçlar alanında olduğunu ve 70 bin siber suçlunun tutuklanıp cezalandırıldığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.