HaberlerİranOrtadoğu

İran’da Şii-Sünni kardeşliğini kimse bozamaz

Dün akşam Zahidan Büyük Camisinde meydana gelen patlama olayı bölgede yaşayan Şiiler ve Sünniler tarafından büyük bir öfke ve nefretle karşılanırken bölgedeki yetkililer de bildiriler yayınlayarak olayı şiddetle kınadılar.

Zahidan Acil Servis yetkilileri dün akşam Zahidan Büyük Camisinde vuku bulan patlamalar olayına değinerek “Teröristler mesud bir geceyi kana buladılar. Hz. Peygamber Efendimizin sevgili torunu Hz İmam Hüseyin’in-s- veladet yıl dönümü münasebetiyle camide toplanan halktan bir grup haince bir terör olayına kurban gitti. Bu acı hadise yüzünden şehid düşenlerin sayısı şu ana kadar 26’yı bulurken yaralı sayısı da 300’ün üzerinde” dedi.

Bu patlamalar üzerine olay yerine koşan Şii ve Sünni kent sakinleri olayı büyük bir nefretle karşılayarak, bu hadisenin bölgede Şii-Sünni düşmanlığı yaratma amacıyla gerçekleştirildiğini vurguladılar.

Veliyy-i Fakih’in Sistan-Beluçistan eyaleti Temsilcisi ve Zahidan Cuma İmamı da eyalet Valisiyle birlikte ortak bir bildiri yayınlayarak olayı şiddetle kınarlarken, olay kurbanları ailelerinin dertlerini paylaştıklarını ifade ettiler.

Zahidan Ehl-i Sünnet Cuma İmamı Mevlana Abdülhamit de bu hadise bağlamında bir bildiri yayınlayarak bu üzücü eylemin sırf Müslümanları bölme amacı taşıdığını kaydetti.

Bölgedeki siyasiler de yayınladıkları ayrı ayrı bildirilerinde, bu patlama olayını kınarlarken hadisenin ecnebilerin her zamanki komploları ve bir grup kendini satmış vatan hainlerini kullanmalarının bir sonucu olduğunu belirttiler.

Sistan-Beluçistan Valisi ayrıca yayınladığı bir bildiri aracılığıyla bu hadise yüzünden eyalet için 3 gün “genel yas” ilan ettiğini duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.