İran

İran’da Ulusal korona aşı kampanyasının ikinci aşaması başladı

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, ‘İki haftalık bir gecikmeyle ilk hedef grubuna aşı yapmayı başardık ve bugün koronavirüse karşı ulusal aşı kampanyasının ikinci aşamasına başlamanın mutluluğunu yaşıyoruz’ dedi.

Sağlık çalışanları dışında 80 yaş ve üstü yaşlılar için öncelikli gruplarda koronavirüse karşı genel aşı kampanyasının ikinci fazının başlangıcında Tebriz’de konuşan Nemeki, ‘Aşılama çalışmalarında birinci aşamayı yöneten herkese teşekkür ediyorum. Başlangıç ​​olmasına rağmen bazen benim için kabul edilemeyen sorunları ve gecikmeleri vardı, ama yine de yeni bir çalışmaydı ve aksamalar olabilir’ diye belirtti.
İster Covax mekanizması ister yabancı şirketlerle aylardır yapılan sözleşmeler yoluyla aşı satın alma konusunda yaşadıkları sorunlara değinen Nemeki, “Onların üretim ve tedarikçilerinden kaynaklanan sorunlara rağmen mutluyum.” diye konuştu.
Bakan Nemeki ayrıca Küba’dan teknik bilgi aktarımı ile Pasteur’de gerçekleştirilen, dünyanın en prestijli ve etkili aşılarından birinin klinik denemesinin üçüncü aşamasına da yerli üretime güvenerek başlayabildiklerini kaydetti

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (41) içerik yüklenmiştir.