HaberlerİranOrtadoğu

İran’da “Velayet Sahası Fedaileri” tatbikatı yapılacak

İran’da yapılan “Velayet Sahası Fedayileri” Tatbikatı Sözcüsü Hava Pilot Tuğgeneral Mesut Ruzhoş, bu tatbikatla ilgili bilgi paylaşarak şöyle dedi: Bu aşamada bombacı av uçakları, ağır ve yarı ağır taşıyıcı uçaklar, yakıt taşıyıcı ve tespit uçakları ve İnsansız Hava Araçları 2 gün boyunca tatbikat yapacak. Bunlara ilave olarak, İran’ın eğitim ve sanayi, Savunma Bakanlığı ve Ordu Hava Kuvvetleri Bağımsızlık Cihatçılık alanında üretilip geliştirilen sistemlerle silahlar, gözler önüne serilecek.

Tuğgeneral Ruzhoş, sözü geçen tatbikatın Aşura mektebinden alınan derslere dayandığını bildirerek, “Ordu Hava Kuvvetleri’nin eğitimli ve cesur pilotları, sorumlu uzman teknisyenlerle yan yana, Aşura kültürü ile 8 yıllık Kutsal Savunma Dönemi deneyimlerinden yararlanarak, bu tatbikatta savaş taktiklerini gösterecekler” ifadelerinde bulundu.

“Velayet Sahası Fedayileri” Tatbikatı Sözcüsü açıklamalarını şöyle sürdürdü: İran’ın diğer silahlı kuvvetlerinin yanında yer alan Ordu Hava Kuvvetleri, İslam İnkılabı Rehberi’nin emirleri doğrultusunda, ülkenin hava sahasının güvenliğini koruma görevini üstlenmiştir. Bu tatbikatın bölgedeki ülkelere iletmek istediği mesaj ise barış, istikrar, dostluk ve güvenliktir.

“Velayet Sahası Fedayileri” tatbikatının güçlü ve zayıf noktaları ortaya çıkarmak için yapıldığını belirten Hava Pilot Tuğgeneral Mesut Ruzhoş, “Eğitimin önceliğe sahip olduğu kanaatindeyim; yedinci dönemi gerçekleşen bu tatbikat, Ordu Hava Kuvvetleri’nin operasyon kabiliyetini arttıracaktır” diye konuştu.

Kapalı