HaberlerİranOrtadoğu

İran’da yakalanan 3 kişinin casusluğu belgelendi

American Free Press dergisi, Amerikalı 3 casusun İran sınırları içerisinde gözaltına alınmaları ve ABD hükümetinin onları turist ilan etmesine değinerek “Gözaltına alınanların geçmişi, ABD hükümetinin iddialarına uymuyor” dedi.

Amerikalı ünlü gazeteci Richard Walker haftalık American Free Press dergisinde yayınladığı bir yazısında “Bu Nisan ayın başlarında İranlı yetkililer, geçen sene (2009) Temmuz ayında Irak sınırından yasa dışı bir şekilde İran’a giriş yapan ve bu yüzden İranlı güvenlik güçlerince gözaltına alınan 3 Amerikalının casus olduklarını ispatlayabilecek delilleri olduğunu açıkladılar” dedi.

Aynı yazıya göre, öte yandan ABD hükümeti yetkilileri söz konusu 3 Amerikalının sadece gezmek için dünyanın en istikrarsız bölgelerinden biri olan Irak’ı seçen 3 saf turist olduklarını ilan etmişti.

Walker yazısının devamında “Fakat bu 3 kişinin geçmişleriyle ilgili gerçekler, ABD yetkililerinin iddialarını doğrulamıyor” diye kaydederken yazısını şöyle sürdürdü: “İran’da gözaltına alınan 3 Amerikalının durumu, en son İran İstihbarat Bakanı Muslihi’nin, bu Amerikalı 3 casusla ilgili belgeleri yayınlamaya hazır olduğu şeklinde yaptığı açıklamasının ardından daha ciddi bir boyut kazandı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2022 (26) içerik yüklenmiştir.