HaberlerİranOrtadoğu

İran’da yeni doğan bebeklere 1000 dolar verilecek

İran Cumhurbaşkanı’nın bu yıldan itibaren dünyaya gelecek çocuklara bir milyon tümen(yaklaşık 1000 ABD Doları)vereceğine dair sözü 27 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe giriyor.

Hükümetin bu yıldan itibaren dünyaya gelecek çocuklara özel banka hesabı açtırarak, bu hesaba 1000 dolara tekabül eden bir milyon tümen yatıracağına dair daha önce verdiği sözün, Hz.İmam Mehdi’nin-s- mesud doğum gününe denk gelen hicri-kameri takvimiyle 15 Şaban ve miladi 27 Temmuz tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe gireceği ilan edildi.

İki gün sonra başlayacak olan bu uygulama gereğince, dünyaya gelen her İranlı bebek adına özel bir banka hesabı açılacak. Devletin şahsa özel olmak üzere bu bankaya yatıracağı para, 18 yaşından sonra kullanılabilecek ve bu süre boyunca bankanın bu parayı kullanma nedeniyle elde ettiği kardan, bu hesabın payı da ayrıca meblağa eklenecek.

Bu konuda alınan karar bugün öğleden sonra Nüfus Teşkilatı ve Milli Banka yetkilileri arasında imzalanacak bir anlaşmayla kesinlik kazandı.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad daha önce Urumiye halkı arasında yaptığı konuşmada “Hükümet, bu yıl dünyaya gelecek her çocuk adına içinde 1 milyon tümen mevduatı olan bir hesap açma kararı aldı” demişti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.