HaberlerİranKim, Kimdir?Ortadoğu

İran’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kim kimdir?

14 Haziran’da İran’da gerçekleştirecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak 8 aday açıklandı.

İran İçişleri Bakanlığı, Anayasa Koruyucular Konseyi’nin cumhurbaşkanı adaylığına onay verdiği isimleri açıkladı.

İran devlet televizyonu IRINN, Konseyin adaylık başvurusunda bulunan 686 kişiden 8’ine onay verdiğini, 678 kişiyi ise veto ettiğini duyurdu.

İşte adaylar:

Ali Ekber Velayati: Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney’in üst düzey danışmanlarından. 67 yaşında. 1980-88 ve 1990’daki Irak Savaşı’nda Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Tahran’da bir hastanede fizik doktoru olarak görev yapıyor.

Muhammed Bagher Kalibaf: Tahran Belediye Başkanı ve eski Devrim Muhafızları komutanı. 51 yaşında.

Hasan Ruhani: Eski resmi nükleer müzakareci ve Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney’in Ulusal Güvenlik Konseyi’ndeki temsilcisi. 64 yaşında olan Ruhani, İngiltere’de kimya eğitimi aldı.

Muhammed Rıza Aref: Muhammed Hatami’nin eski yardımcısı. 61 yaşında olan Aref aynı zamanda eski Tahran Üniversitesi’nin de başkanı.

Muhsin Rızai: Eski Devrim Muhafızı komutanlarından. 58 yaşında olan Rızai 2009’da bu görevinden ayrıldı. Şu anda meclis ve Koruyucu Konsey arasındaki görüşmeleri yürütüyor.

Said Celili: İran İslam Cumhuriyeti’nin Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Başkanı Said Celili, Tahran’daki İmam Sadık Üniversitesi’nde Siyasal Bilimler bölümünde doktora programını bitirdi.

Aynı üniversitede öğretim görevlisi olan Celili, İran-Irak Savaşı’nda İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı gönüllü milis teşkilatı üyesi olarak defalarca savaşta bulundu. Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney tarafından şimdiki görevi onanan Said Celili İran Dışişleri Bakanlığı’nda Avrupa ve Amerika Daire başkanlığı gibi çeşitli görevlerde bulundu. 47 yaşında olan Celili, 2001’den 2005 yılına kadar Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney’in ofisinde çalıştı.

Said Celili, cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması ve cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturması durumunda İran’ın nükleer hakkını savunmayı tüm gücüyle sürdüreceğini ve önceki siyasetinden vazgeçmeyeceğini bildirmişti.

Gulam Ali Haddad Adel: 68 yaşındaki eski meclis başkanı. Adel’in kızı Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney’in oğlu ile evli.

Muhammed Harazi: Eski petrol ve iletişim bakanı. 71 yaşındaki Harazi 1980 ve 1990 yılları arasında mecliste görev aldı.

İran İslam cumhuriyeti cumhurbaşkanlık yasasının 66. maddesi uyarınca adayların açıklanmasının hemen ardından adayların seçim faaliyetleri ve kampanyaları başlarken, seçimden 24 saat önce yani 13 haziran 2013 Perşembe sabah saat 8’e kadar devam edebilir.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Haziran 2021 (16) içerik yüklenmiştir.