HaberlerİranOrtadoğu

İran’daki Latin Amerika ülkelerinin temsilcileriyle oturum yapıldı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Mecit Tahtirevançi, İran’ın Latin Amerika ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmek istediğini söyledi.

İran’ın Latin Amerika’daki büyükelçileri ve Latin Amerika ülkelerinin Tahran büyükelçilerinin bir araya geldiği ortak oturumda konuşan Tahtirevançi, Latin Amerika ülkelerindeki ekonomik değişikliklere değinerek, ilişkilerin geliştirilmesi için önemli fırsatların mevcut bulunduğunu vurguladı.

Latin Amerika ülkelerinin Tahran’da düzenleneceği planlanan Uluslararası Gaz Toplantısı’na katılımının ikili ilişkilerin artırılması için iyi bir fırsat olacağını ifade eden Tahtirevançi, İranlı üst düzey yetkililerin de yakın gelecekte Latin Amerika bölgesini ziyaret etmeleri temennisinde bulundu.

Tahtirevançi, Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın yürürlüğe girmesi ile beraber İran’a karşı uygulanan yaptırımların en kısa zamanda kaldırılması gerektiğini vurgulayarak, İran’ın bu bağlamda taahhütlerine bağlı kalarak yükümlülüklerini yerine getireceğini söyledi.

Görüşmede, Brezilya, Meksika, Küba, Uruguay, Bolivya, Ekvador, Arjantin ve Nikaraguay’nın Tahran büyükelçileri de yaptıkları açıklamada, yaptırımların kalkması ile birlikte özellikle ekonomik alanda ilişkilerin atırılmasının Latin Amerika ülkeleri tarafından ön planda tutulacağını bildirdiler.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2022 (28) içerik yüklenmiştir.