HaberlerİranOrtadoğuSuriye

İrandaki Suriye Dostları Konferansına Katılan Endonezya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Salihi İle Görüştü

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı, uluslar arası kurum ve konferanslarda İran İslam Cumhuriyetine verdiği destekten dolayı Endonezya hükümetine teşekkür etti.

Dışişleri bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Uluslararası Suriye toplantısına katılmak için İran’a gelen Endonezya dışişleri bakanı yardımcısını kabul eden İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, iki ülke arasında var olan ilişki düzeyinden mutluluğunu belirterek, her iki ülkenin de siyasi, ekonomik, kültürel alanlarda mevcut ilişki düzeyinin daha da artırılması için çaba göstermesi gerektiğini bildirdi.

Salihi ayrıca ikili ticari ilişkilerin geliştirilmesi yoluyla iki ülke tüccarları ve işadamları arasındaki ilişkinin de artırılmasını istedi.

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, ayrıca bu görüşmede uluslar arası önemli bir mesele olarak Suriye krizine temasla, Suriye krizinin çözümlenmesi amacıyla bizzat Suriye halkı ve gruplarının tarafsız ve insaflı bir şekilde oturup konuşmalarının gerektiğini bildirdi.

Suriye’de aşırı grupların silahlandırılması konusunda bazı ülkelerin yanlış tutumunu da eleştiren Salihi, bu tutumun Suriye krizinin daha da şiddetlenmesine ve devam etmesine neden olacağını bildirdi.

Endonezya dışişleri bakanı yardımcısı “Yuri Temrin” ise bu görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini olumlu karşıladığını açıklayarak, iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde tüccar ve iş adamlarının önemli rol ifa ettiklerini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (26) içerik yüklenmiştir.