AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran’dan AB Güvenlik Konseyine Amerikan Protestosu

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Amerika’nın İran’a karşı son suçlamasıyla ilgili İran’ın BM Güvenlik Konseyine itirazda bulunduğunu bildirdi.

İran, Azerbaycan ve Türkiye Dışişleri Bakanları 5. üçlü toplantısı için Bakü’de bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif bugün İRNA’ya yaptığı açıklamada Amerika’nın İran aleyhindeki asılsız suçlamasını BM Güvenlik Konseyi aracılığı ile takip edeceğini bildirdi.

ABD’nin BM daimi temsilcisi Nikki Haley geçtiğimiz Perşembe günü bir füze kalıntısını göstererek bu füze gövdesinin Yemen tarafından Arabistan’a atıldığını ve İran yapımı olduğunu iddia etmişti.

Ancak daha sonra İran dışişleri bakanlığı bu iddiaya sert tepki göstererek bu açıklamayı kınamıştı.İran ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley’nin İran’ın Yemen’deki Husi milislerine silah vererek BM kararlarını ihlal ettiği iddiasına tepki gösterdi. ABD’nin İran’daki diplomatik görevlerini yürüten İsviçre Büyükelçisi İran Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

İran dışişleri bakanı Zarif Amerika’nın bu tutumunun kışkırtıcı bir tutum olduğunu ve bu iddialarla gerçekte Yemen halkının Suudi rejimi ve müttefikleri tarafından bombardıman edilmesine bir kılıp yapılmaya çalışıldığını bildirdi.

İran, Azerbaycan ve Türkiye Dışişleri Bakanları 5. üçlü toplantısı bugün Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de çalışmasına başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.