HaberlerİranOrtadoğu

İran’dan ABD’nin yıllık raporuna tepki

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, Amerikan dışişleri bakanlığının yıllık raporunda, Tahran’ı terörizme bağlantılandırmasını kınadı.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest Amerikan dışişleri bakanlığının terörizmle ilgili yıllık raporuna işaretle, “Amerika, son 30 yıl içerisinde terörizme en büyük destek veren ülke olarak bilindiği bu şartlarda, Washington yönetimi, asılsız ve gerçek dışı iddialarla başka ülkeleri suçlayarak, terörizme verdiği desteklerin üstünü örtmeye çalışıyor” dedi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Mihmanperest açıklamasında, Bu sürecin, uluslar arası karşılıklı güveni bozacağı gibi uluslar arası güven ve istikrarda olumsuz etkiler bırakabileceğini belirterek,”İran İslam cumhuriyetinin, uluslar arası toplumla , terörizmle mücadele konusunda işbirliği yaptığı gibi bu alanda ciddi çaba göstermektedir. Batılı ülkeler ve Amerika, terörizmle mücadele konusunda çifte standart siyaset izlemektedirler” diye konuştu.

Bazı batılı ülkelerin, halkın münafıkları olarak adlandırılan terörist grupla ve grup üyeleriyle irtibatlı olduklarını ve terörist grubu üyelerinin, bu ülkelerde oldukça serbest faaliyet gösterdiklerini hatırlatan, islami İran dışişleri bakanı sözcüsü Ramin Mihmanperest, ABD başta olmak üzere bazı batılı ülkelerin istihbarat örgütleri ve bazı batılı devletler, Abdulmelik Riği veya Pjak gibi terör örgütleriyle sıkı ilişki içerisinde ve onlara destek vererek, “bir yandan terörizmle mücadele ederken, diğer yandan onlara destek vererek, çifte standart siyasetler izlediklerini” söyledi.

İran dışişleri bakan sözcüsü Ramin Mihmanperest , Amerika ve bazı batılı ülkelerin Afganistan’daki asker bulundurmalarına işaretle de, ” yabancı askerlerin Afganistan’daki varlığı terörizmin tırmanışına ve terörizmin mali kaynağını oluşturan uyuşturucu ekiminin de artış göstermesine , bunların yanı sıra, radikalizmin yayılmasına neden olmuştur” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.