HaberlerİranOrtadoğu

İran’dan ABD’ye Avrupa’yı tehdit tepkisi

İran İslam Cumhuriyeti Genel Kurmay Başkan Yardımcısı, ABD’nin füze kalkanı bu ülkenin Avrupa üzerinde politika ve askeri egemenliğini korumakla birlikte Rusya’yı hedef aldığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı’nın füze kalkanı amaçları hakkında söz ederken İran’ı hedef olarak göstermesi üzerinde tepki gösteren İran Genel Kurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Mesut Cezayiri, ABD’nin füze kalkanı bu ülkenin Avrupa üzerinde politika ve askeri egemenliğini korumakla birlikte Rusya’yı hedef aldığını açıkladı.

Amerika’nın dış politika doktrini hakkında yorum yapan Tuğgeneral Cezayiri, “bu doktrin doğrultusunda her zaman Avrupa ve ABD için ortak bir düşman söz konusudur ve bu bağlamda gerekirse zaman zaman İran gösterilmektedir”dedi.

İran Genel Kurmay Başkanı Yardımcısı, İran İslam Cumhuriyeti’nin doktrinleri savunma üzerinde kurulu olduğunu söylerken, nitekim Avrupa’nın İran tarafından tehdit edilmesinin büyük bir yalan olduğunu, İran ve Avrupa arasındaki ortak menfaatlerini hedef alan ABD’nin sorun çıkarma peşinde olduğuna dikkat çekti.

Tuğgeneral Cezayiri, Avrupa’nın ABD’ye kanmaması gerektiğinin altını çizerek, Rusya’yı da bu hususta uyardı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (37) içerik yüklenmiştir.