AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran’dan Afganistan’daki sivil ölümlerine tepki

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Hasan Kaşkavi dün basın mensuplarının sorularını cevaplarken Afganistan’da savunmasız insanları hedef alarak öldürmenin ahlaki ve uluslararası konvansiyonlara aykırı olduğunu belirtti.

Kaşkavi NATO güçlerinin Afganistan’ın kuzeyinde iki yakıt tankerine saldırısı konusuna dair bir gazetecinin sorusunu cevaplandırırken, teröristleri takip bahanesi ile savunmasız Afgan halkının katliam edilmesine defalarca şahit olduğunu belirtti.

Kaşkavi Afganistan’da yapılan seçimlerin İran açısından milli irade ve halkçı teşkilatların gelişmesi simgesi olduğunu ayrıca bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması ve halkın izzetinin korunması için önemli olduğunu belirtirken, Afgan halkının kendi işlerini idare edebileceklerini ecnebi kayyuma ihtiyaçları olmadığını belirtti.

Kaşkavi, Afganistan halkı tarafından seçilen kişinin İran açısından Afganistan’ın yasal cumhurbaşkanı sayıldığına değinerek, uluslararası toplumun da Afgan halkının seçimine saygı duyması gerektiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.