HaberlerİranOrtadoğu

İran’dan Almanya’nın sözlerine tepki

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Almanya’a şiddetle tepki göstererek, cumhurbaşkanı seçimleri sonrasında meydana gelen olaylara karışanların yargılanmaları hakkında görüş bildiren Almanya Dışişleri Bakanı’nın sözleri İran’ın içişlerine karışmak anlamına geldiğini söyledi.

Hasan Kaşkavi, Almanya Dışişleri Bakanı’nın orantısız sözleri şaşırtıcı ve kabul edilemez olduğunu belirtti.

Tahran’da kargaşa ve güvensizlik yaratarak bankalara, kamu mallarına ve mağazalara hasar veren ve tahrip edenlerin serbest bırakılmasına isteyen Frank-walter Steinmeier’e tepki gösteren Kaşkavi, bunun yargı ilkelerine aykırı olduğu gibi bağımsız bir ülkenin içişlerine açık bir şekilde karışmak anlamına geldiğinin altını çizdi.

Hasan Kaşkavi, “Duruşmanın açık olarak gerçekleşmesine rağmen insaflı ve şeffaf olarak gerçekleşmemiştir diyen Almanaya Dışişleri Bakanı’nın bu iddiası hiç bir temele dayanmamaktadır”dedi.

Kaşkavi, Almanya mahkemesinde meydana gelen son cinayetten dünya halkı ve çeşitli sivil toplum kurum ve kuruluşları ayağa kalktığını kayederek, “Frank-walter Steinmeier diğer ülkelerin yargı işlerine karışmak yerinde kendi ülkesindeki mahkemelerin endişe verici durumun iyileştirmesine baksın”şeklinde tavsiyede bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.