HaberlerİranOrtadoğu

İran’dan Almanya’ya tepki

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, Almanya Dışişleri Bakanı’nın İran’ın nükleer programının tüm bölge için bir tehdit olduğu yönündeki sözlerine tepki gösterdi.

Guido Westerwelle, İran’ın nükleer programının tüm bölge için bir tehdit olduğunu iddia etti. Aslında bu sözleriyle İran’ın nükleer programının tehdit olduğunu lanse etmeye çalıştı.

Mihmanperest “bazı ülke yetkilileri, olumsuz yönde sözler sarf etmek yerine bölge ve uluslar arası düzeyde iş birliğine yönelik ve gelişmekte olan ülkelerin sorunlarının çözümü doğrultusunda olmalı” dedi.

İnsani amaçları içeren ve yüz binlerce hastanın tedavisi ve tıbbi ihtiyaçlarını sağlaması amaçlayan Tahran araştırma reaktör yakıtının sağlanmasına işaret eden sözcü “bu, insani konulara karşı siyasi hedefler ve amaçlar gütmemek gerektiğini gösteriyor. Olaylara ve meselelere olumsuz bakmak yerine olumlu bakış açısına sahip olmak gerekir ve çeşitli alanlarda halkın sorunlarını çözmek ve bağımsız ülkelerin barışçıl ve insani nükleer gereksinimlerini sağlamak yönünde daha fazla iş birliği içinde olmak gerekir ” dedi.

Mihmanperet sözlerini şöyle sürdürdü: “daha önce de defalarca açıkladığımız gibi ve UAEK raporlarında da belirtildiği gibi ülkemizin barışçıl nükleer faaliyetleri tamamen UAEK gözetimi ve kontrolü altındadır. Şu ana kadar da bu yönden hiçbir sapma olmadı.”

İran’ın nükleer dosyasının doğal akışını sürdürdüğünü vurgulayan Mihmanperest, çeşitli incelemeler ve raporların Tahran’ın barışçıl hareketini onayladığını belirtti.

İran İslam Cumhuriyetinin doğru yolda nükleer programını sürdürdüğünü vurgulayan sözcü ülkelerle iş birliği şeklinin doğru yönde ve siyasi baskı altında olmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (52) içerik yüklenmiştir.