HaberlerİranOrtadoğu

İran’dan AP ve G-8 ülkelerine kınama

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, cumhurbaşkanı seçimi ve sonrası gelişmelere ilişkin İran’ın içişlerine karışmak niteliğinde olan açıklamalarından dolayı Avrupa Parlamentosu (AP) ve G8 ülkelerini kınadı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hasan Kaşkavi, G8 ülkelerinin dışişleri bakanlarının İtalya’daki toplantısında İran’ı eleştiren açıklamalarını ”bağımsız bir ülkenin içişlerine karışma” olarak değerlendirdi.

Kaşkavi, İran”da son 30 yılda 30 kadar seçim yapıldığı hatırlatarak, adil bir ortamda yapılan seçimlerin, demokrasi iddiasındaki Batı toplumlarında görülmediği belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “G8 ülkelerinden beklenen, çok ve ciddi kendi sorunları ile uluslararası meselelere eğilmekti” diyerek, müdahaleci politikaların kabul edilemeyeceği kaydetti.

Kaşkavi, AP Başkanı Hans-Georg Pöttering’in seçim ve sonraki süreçteki gelişmelere ilişkin ifadeleri de sert bir dille eleştirdi.

Kaşkavi, “AP’nin aceleye getirilen sorumsuz ve müdahaleci tutumunu kınıyoruz” ifadesini kullanarak ”Hiç kimseye İran’ın içişlerine karışma hakkı verilmeyeceği” belirtti.

Hasan Kaşkavi şu görüşlere yer verdi: ”İnsan hakları ihlali, temel özgürlükler ve bireysel haklar konusunda gerçekten hassas iseler, siyonist rejimin vahşice saldırıları karısında inleyen Gazze halkının yanında yer alır, bu konuda seslerini çıkarırlardı.”

İran’ın içişlerine karışılmaması çağrısını yineleyen Kaşkavi, ”İlgili tüm uluslararası kurum ve kuruluşları, ortak insani değerlerin korunması ve halklar arasında karşılıklı saygı esasına dayalı ilişkilerin geliştirilmesi için işbirliğine davet ediyoruz”” ifadelerine yer verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.