EkonomiHaberlerİranOrtadoğu

İran’dan Avrupa’ya dolaysız doğalgaz transferi

İran Doğalgaz Mühendislik ve Geliştirme Şirketi Genel Müdürü, altıncı boru hattın inşasıyla Güney Pars’tan Avrupa’ya dolaysız olarak doğalgazın ihracatı imkanı sağlanacağını bildirdi.

İran Doğalgaz Mühendislik ve Geliştirme Şirketi Genel Müdürü Alirıza Garibi, 35 kilometre olan Türkmenistan’ın (Sarahs-Devletabad) İran’a doğru ikinci boru hattın işasının tamamlanmasına işaret ederek, bu boru hattın inşasıyla Türkmenistan’dan İran’a yapılan doğalgazın ihracatında 5 milyon metreküp miktarına kadar artış meydana geleceğini, aşamalı olarak bu miktar 15 milyon metrekübe kadar artırılabileceğini kaydetti.

Alirıza Garibi konuşmasının devamında, inşası başlayan ve önümüzdeki yılda tamamlanması ön görülen altıncı genel boru hattı vasıtasıyla Güney Pars’taki Asaluye’den Avrupa’ya dolaysız olarak doğalgaz ihraç edileceğinin bilgisini verdi.

Önümüzdeki yılda tamamlanması öngörülen, 747 kilometre olan ve İran’ın Huzestan, Lorestan, Kirmanşah, Kürdistan ve Azerbaycan eyaletlerden geçen altıncı genel boru hattı vasıtasıyla Asaluye doğalgazı İran-Türkiye sınırı olan Bazergan’a bağlanacak ve doğalgaz Türkiye’den Avrupa’ya sevk edilecektir.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.