HaberlerİranOrtadoğu

İran’dan BAE dışişleri bakanına sert tepki

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, BAE Dışişleri Bakanı’na tepki olarak, “Siyonist rejiminin menfaatlerini temin edecek sözlerden kaçınılmalı”dedi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, İran ve Siyonist rejimini kıyaslaşan Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Ziyad Al-i Nahyan’ın bu küstahça değerlendirmesine tepki olarak, “Dile getirilen bu gibi sözler Siyonist rejiminin menfaatlerini temin edecektir”dedi.

İran’ın üç adası Tonbe Bozorg, Tonbe Kuçek ve Abu Musa üzerindeki İran İslam Cumhuriyeti’nin egemenliğini sorgulayan BAE Dışişleri Bakanı’nın sözlerine karşın Mihmanperest, İran’ın bu üç adası hususunda dile getirilen değerlendirmelerin asla doğru olmadığını, Kudüs işgalçısı Siyonist rejiminin tehlikesini önlemek amacıyla İran İslam Cumhuriyeti her zaman İslam dünyasında işbirliği tutumunun sergilenmesine yana olduğunu, teveccühleri bu tehlikeye doğru yönelmek için çaba gösterdğini belirtti.

Mihmanperest, dostlar arasında meydana gelen yanlış anlaşılmaların karşılıklı müzakereler kalıbında çözülebileceğinin altını çizdi.

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Ziyad Al-i Nahyan geçtiğimiz gün küstahça sözler dile getirerek İran İslam Cumhuriyeti’nin anılan üç ada üzerindeki egemenliğini sorguladı ve bu ülkeyi işgalcı Siyonist rejimine benzetti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.