HaberlerİranOrtadoğu

İran’dan Batı’ya : Son 30 gün!

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, batı ülkelerinin uranyum takasını gerçekleştirmemeleri halinde kendi nükleer yakıtlarını kendilerinin üreteceği uyarısında bulundu.

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, Batılı ülkelerin bu ayın sonuna kadar, nükleer takas konusunda Tahran’ın BM’nin önerisine karşı-öneri olarak sunduğu teklifi kabul etmemeleri durumunda İran’ın kendi nükleer yakıtını üretmeye başlayacağı uyarısında bulundu.

Devlet televizyonunda konuşan Mutteki, ”Onlara bir ultimatom verdik ve bir ay kaldı. Tahran’daki reaktöre yakıt sağlamak konusunda iki seçenekten birine karar vermeliler. Aksi halde İran İslam Cumhuriyeti, yakıtı kendi uzmanlarıyla üretecektir” dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) hazırladığı, ABD, Rusya ve Fransa tarafından da kabul edilen, ancak Tahran yönetiminin reddettiği öneri, İran’ın düşük ölçekte zenginleştirdiği uranyumun yüzde 80’ini iade edilmek kaydıyla yüzde 20 oranında zenginleştirmek için Rusya’ya, yakıta dönüştürülmesi için de Fransa’ya gönderilmesini öngörüyor.

Tahran yönetimi ise ihtiyacı oranında zenginleştirilmiş uranyumu temin için; ilgili ülkelerden doğrudan satın alma, kendi topraklarında eş zamanlı değiş-tokuş yapmayı öneriyor. Batılı ülkeler ise bu durumda Tahran’ın nükleer silah yapmak için yeterli malzemeye sahip olabileceği için bu önerilere sıcak bakmıyor.

İran, yaklaşık 200 hastanenin ihtiyacını karşılamaya yönelik radyoizotoplar için Tahran’daki araştırma reaktörüne yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum satın almak istediğini UAEK’ye bildirmiş, ardından taraflar arasında konuya ilişkin müzakerelerde bulunulmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.