HaberlerİranOrtadoğu

İran’dan BM insan hakları raporuna tepki

İran’ın BM İnsan Hakları Konseyi Temsilcisi Hüseyinnejad, BM insan hakları özel raportörü Esma Cihangir’in İran hakkında yayınladığı raporuna tepki gösterdi.

Hüseyinnejad, “Raporda, İran’dan bozuk ve hatalarla dolu bir imaj gösteriyor ancak İran’a karşı ABD tarafından tek taraflı ve gayrimeşru bir şekilde uygulanan yaptırımlardan bahsetmiyor” dedi.

Hüseyinnejad ilaveten, bu raporda 17 bin İranlı terör mağdurlarından bile bahsedilmediğine dikkati çekti.

“İran’da insan haklarını koruma konusunda tek belirleyici yetki sahibi İranlıların kendileridir” ifadesini kullanan Hüseyinnejad, bu konuda yabancılara gerek duyulmadığını belirtti.

Hüseyinnejad, Suudi Arabistan Temsilcisi’nin öne sürdüğü iddalarına tepki göstererek şunları kaydetti: ABD ile Suudi Arabistan’ın tarih bilgisi konusunda unutkanlık problemi var. Dünyadaki çocukların bir çoğusunu Riyad yönetimi ile müttefikleri katletti. DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin işlediği cinayetler Suudi Arabistan’ınkinden bile azdır.

İran’ın BM İnsan Hakları Konseyi Temsilcisi de İran hakkında yayınlanan rapora ilişkin, “Suudi Arabistan kendi insan hakları durumuna bakmaksızın diğer ülkelerle ilgili yorum yapma hakka sahip değildir. Buradaki Afganistan, Irak ve Yemen’i bombalayan ülkeler İran’daki insan haklarını konuşuyorlar” şeklinde konuştu.

Kapalı