HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

İran’dan BMGK’nın araç olarak kullanılmasına eleştiri

Güvenlik Konseyi’nin genel oturumunda konuşan İran’ın BM Daimi Temsilcisi Gulamali Hoşru, BMGK’nın bazı ülkeler tarafından araç olarak kullanılmasını eleştirdi.

Mehr Haber Ajansının bildirdiğine göre Güvenlik Konseyi’nin genel oturumunda konuşan İran’ın BM Daimi Temsilcisi Gulamali Hoşru, “Bu oturum, daha demokratik, şeffaf ve sorumlu bir konseyin oluşumuna yardımcı olmalıdır, zira bazı ülkelerin milli ve siyasi çıkarlarına ulaşmak için BMGK’yı birer araç olarak kullanması bu küresel kuruluşun itibarını zedelemektedir” ifadelerinde bulundu.

ABD’nin eski BM Temsilcisi John Bolton’un 2006 yılında BMGK’yı kendi amaçları yönünde kullanmasına işaret eden Hoşru, şöyle dedi: Görünüşe göre günümüz ABD hükümeti de eski dönemde yenilgiyle sonuçlanan aynı davranışı sürdürmektedir. Geride bıraktığımız Ocak ayında ABD’nin bu yöndeki tutumuyla ilgili ikişer örneğe rastladık. Bunların ilki BMGK’nın 5 Ocak’ta tamamen alakasız bir konu üzerinde olağanüstü oturum gerçekleştirmesiyken ikincisi de üye ülkelerin temsilcilerine Washington’da düzenlediği göstermelik bir tur vasıtasıyla Suudilerin sözde İran’ın Yemen’e verdiği füzelerin kalıntısını göstermesiydi.

İran’ın BM Daimi Temsilcisi sözlerine şunları da ekledi: Bu iki örneğin ABD tarafından hayata geçirilmesine rağmen Siyonistlerin işgalciliğiyle Yemen’deki insani trajedi karşısında ufak bir girişimde bile bulunmayan BMGK, asıl görevini yerine getirmeyerek çok yönlü diplomasinin hayal kırıklığına uğramasına yol açmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.