ArabistanHaberlerİranOrtadoğuSuriye

İran’dan BM’nin Suriye aleyhindeki bildirisine tepki

İslami İran’ın BM’deki daimi temsilcisi yardımcısı ve büyükelçisi Gulam Hüseyin Dehkani, BM Genel Kurulu’nun insan haklarından sorumlu 3. Komitesi’nin, Suriye’de insan hakları ihlallerini kınayan karar tasarısını kabul etmesini sert dille eleştirdi.

Suriye’deki insan hakları ihlallerinin vurgulandığı ve sözde “ılımlı muhaliflere” saldırıların kınandığı tasarıyı 115 ülke desteklerken, bu tasarının kabul edilmesinin teröristlere ve aşırılık yanlılarına, Siyonizm karşıtı cephenin zayıflatılması amacıyla bir hediye olduğunu bildiren Dehkani, Perşembe günü kabul edilen bu tasarının aynı zamanda BM ile İnsan Haklarını Gözetleme Kurumu’nun konumuna da zarar vereceğini söyledi.

İranlı yetkili, bildiride İran, Hizbullah ve gönüllü halk güçlerinin Suriye’de bulunduklarının iddia edildiği bölüme dair bendin olumsuz etkisinin olacağını belirtirken, Suriye’de bulunan İran güçlerinin yalnızca ‘danışmanlık’ amacıyla ve de Suriye devletinin isteği üzerine gerçekleştiğini söyledi.

Dehkani, bu ve bunun gibi bildirilerin, İran’ın bölgede terörizm ve aşırıcılara karşı mücadelesini ve bu konuda komşularına yardımını kesinlikle önleyemeyeceğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Eylül 2023 (34) içerik yüklenmiştir.