HaberlerİranOrtadoğu

İran’dan Ermenistan’a 3. Elektrik intikal hattına vurgu

İran ve Ermenistan parlamentoları dostluk grubunun İranlı eşbaşkanı Ramazan Ali Subhanifer, Ermenistan milli meclisi Başkanı ile görüşmesinde iki ülke arasında 3. Elektrik intikal hattının bir an önce tamamlanmasına vurgu yaptı.

Parlamenter bir heyet başkanlığında Ermenistan’ı ziyaret eden İran ve Ermenistan parlamentoları dostluk grubunun İranlı eşbaşkanı Subhanifer, Cuma günü Ermenistan milli meclisi Başkanı Ara Babloyan’la görüşmesinde iki ülkenin üst düzey yetkililerinin ikili ilişkileri geliştirmekte kararlı olduğunu belirterek, 3. Elektrik intikal hattı projesi, Meghri serbest ticaret bölgesinde yatırım yapılması ve iki ülkenin hidro elektrik, rüzgar ve güneş enerjisi ile çalışan elektrik santrallerinin inşa edilmesinde işbirliği yapmaları gerekli olduğunu belirtti.

İran Ermenistan’a doğalgaz ihracatını arttırmaya hazır olduğunu belirten Subhanifer, Tahran ve Erivan arasında Güney Kuzey koridorunu yeniden inşa etmek, ikili tercihli ticaret anlaşmasını hayata geçirmek ve karayolları tarifelerini kaldırmak gibi alanlarda işbirliği ikili ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

Görüşmede Ermenistan milli meclisi Başkanı Babloyan da İran ile ilişkileri geliştirmek ülkesi için çok önemli olduğunu ve Erivan hiç bir zaman bölgesel şartların etkisi altında kalmadığını belirterek, İran Avrasya iktisadi birliğinin sunacağı fırsatlardan yararlanarak Ermenistan üzerinden bu birlik ve yine Avrupa birliği ile ilişkilerini geliştirebileceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.