DünyaHaberlerİranOrtadoğu

İran’dan G-8 ülkelerine : Bir adım dahi geri atmayacağız

İran’a Eylül ayına kadar süre tanıyan G8 ülkelerine İran’dan yanıt geldi.

İslam devrimi lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei’nin uluslararası işler danışmanı Ali Ekber Velayeti, G8 ülkelerinin İran’ın nükleer çalışmalarını askıya alması için Eylül ayına kadar süre vermesine yanıt verdi.

Velayeti, İran’ın dünya siyasetindeki varlığını her zamankinden daha fazla güçlendirerek korumaya devam edeceğini belirterek “İran, sivil amaçlarla yürüttüğü nükleer programdan bir adım dahi geri adım atmayacaktır” dedi.

Dün düzenlediği basın açıklamasında Velayeti, “Fransa ve İngiltere, İran’ın müzakere masasında zayıf haliyle oturmasını istemekte, nükleer çalışmasın tamamen durdurmasını beklemektedir. Batının İran gerçekliğinden haberleri yok. Hala İran’daki İslam Devrimi’nin zayıflamasının mümkün olduğunu düşünmekteler. Geçmişteki bir çok girişimleri başarısızlıkla sonuçlanmasına rağmen hala türlü yöntemleri kullanarak, İslam Devrimi’ni zayıflatmaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İtalya’da düzenlenen G8 zirvesinde yaptığı konuşmasında, İran’ın nükleer programını durdurması için Eylül ayına kadar mühlet verdiklerini, bu tarihten sonra sert yaptırımlara gideceklerini söylemişti.

Velayeti, açıklamasının devamında, batılı ülkeleri İran’ın sivil amaçlarla nükleer güce sahip olmasını istemediklerini ifade etti.

Velayeti “İran, dünya arenasında her zamankinden daha güçlü olarak varlığını koruyacaktır. Sivil amaçlarla yürüttüğü nükleer programdan bir adım dahi geri atmayacaktır” dedi.

G8 zirvesinde Fransa’nın yanı sıra Amerika da İran’ın nükleer çalışmalarına yönelik büyük devletlerin sabrının tükenmek üzere olduğunu açıklamıştı.

G8 zirvesinin sonuç bildirgesinde yapılan açıklamada, İran’la batı arasındaki uyuşmazlığın, diplomasi dilinin kullanılmasıyla çözüme kavuşturulması ilkesine bağlı kalındığı vurgulandı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (39) içerik yüklenmiştir.