HaberlerİranOrtadoğu

İran’dan Gine Konakri’ye ilk otomobil ihracatı gerçekleşti

İran İslam Cumhuriyetinin Gine Konakri’deki büyükelçisi dün yaptığı açıklamada, İran otomotiv şirketi SAİPA’nın ilk parti otomobilinin Gine Konakri’ye dün girdiğini ve bunun Gine Konakri halkına satılacağını söyledi.

İran’ın başkent Konakri’deki büyükelçiliğinin çabalarının sonucunda gerçekleşen bu gelişmeyle SAİPA şirketinin değişik model araçları Gine piyasasına girmiş oldu.

İran’ın Gine Konakri büyükelçisi Kiyani, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Gine devletinin resmi izin vermesiyle beraber SAİPA şirketinin Konakri’de 5 hektar arazi üzerinde montaj fabrikası kuracağını söyledi.

İranlı yetkili, SAİPA şirketinin Gine tarafına 20 bin araç satacağını belirterek, ”Gine taksiciler birliğiyle yapılan anlaşmaya göre SAİPA bu birliğinin araç ihtiyacını karşılayacak’ dedi.

Daha önceden de SAİPA şirketinin uluslararası işler ve ihracat yardımcısı Muhsin Cevad, Gine Konakri’ye 10 milyon dolar tutarında yedek parça sattıklarını bildirmiş ve bu yıl da, SAİPA şirketinin Gine’ye 20 milyon dolar tutarında yedek parça ve 200 milyon dolar tutarında değişik model otomobil ihraç edeceğini’ söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Haziran 2024 (32) içerik yüklenmiştir.