HaberlerİranOrtadoğu

İran’dan ilk parti fuel-oil ihracatını gerçekleştirdi

İran milli petrol şirketi petrol ürünleri pazarlama başkanı yardımcısı Said Hoşro, İran’ın güneyinde yer alan Asaluye’den ilk parti fuel-oil’in ihraç edildiğini bildirdi.

Said Hoşro İran rafinerilerinin üretimlerinde fazla kota olarak 30 bin tonluk fuel-oil’i Asaluye limanına intikal ederk oradan da ihraç etedildiğini söyledi.

Hoşro, doğalgazda üretimin artması ve rafinerilerde ve santrallerde onun fueloil’in yerini almasıyla, halihazırda fuel-oil tüketiminin azaldığı ve bundan dolayı da geriye kalan bu kısmın ihracata uygun hale getirildiğini ve bunun doğalgazın fiyatına göre üç hatta dört katına ihraç edildiğini söyledi.

İranlı yetkili, bu zamana kadar Mahşehr ve Benderabbas’tan 40 ila 80 bin tonluk gemilerle fuel-oil’in ihraç edildiğini ama bugün Asaluyede’de de fuel-oil’in ihracıyla ilgili bir iskelenin ilave edildiğini söyledi.

Hoşro, Pakistan ve Fars Körfezi ülkelerini fuel-oil’in ihracat pazarları olarak nitelerken; ‘aylık olarak 700 bin varil fuel-oil’in bu ülkelere ihraç edildiğini ve bunun yakın bir zamanda 1.5 milyon varile çıkarılacağını söyledi.

Bu arada İran petrol terminalleri şirketi genel müdürü Piruz Musevi de, Hark adasında 8 petrol tankerinin petrol ihracatı ve yüklemesiyle ilgili olarak gerekli alt yapının oluşturulduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.