ArabistanAvrupaDünyaHaberlerOrtadoğu

İran’dan İngiltere başbakanına cevap

İslami İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Suudi rejiminin Yemen halkına karşı insanlık dışı saldırıları ve işgali başta olmak üzere bölgedeki saldırgan ülkelere silah satışının İngiltere başbakanının iddialarıyla tezad içerdiğini söyledi.

İRİB muhabirinin bildirdiğine göre, Kasımi, bu sabah İngiltere başbakanının Arabistan’da İran İslam Cumhuriyeti’ni bölgede istikrarsızlık çıkardığına dair iddialarına tepki göstererek, ‘maalesef İngiltere başbakanının bu açıklaması doğruya karşı yalanı tercih ettiği ilk açıklaması değil” dedi.

Kasımi, İngiltere başbakanının çok rahat bir şekilde tarihi gelişmelere ve son onlarca yılda meydana gelen hadiselere gözünü kapattığını belirterek, bölge ülkelerindeki savaş ateşinin tutuşması, işgal ve saldırılarda Britanya ve müttefiklerinin rolünün olduğunu zira Ortadoğu bölgesinin istikrarsız hale gelmesi, geri kalmasına dair Britanya ve müttefiklerinin adaletsizlik ve yayılmacı siyasetlerini Britanya başbakanının sehven veya kasıtlı olarak unuttuğunu söyledi.

Kasımi, İran İslam Cumhuriyetinin çok açık bir şekilde stratejik ortadoğu bölgesi ve hassas bölgenin sebat ve huzuru, güvenliğinin teminine yardım için şeffaf, dakik girişimlerde bulunduğunu ve bu doğrultuda şiddet ve terörizmle mücadele ettiğini söyledi.

Kasımi, Britanya başbakanı ile Ortadoğu’da Britanya’nın yakın bazı müttefiklerinin Irak ve Suriye’de terörist grupların muhtemel başarılarıyla ilgili hesaplarının gerçekleşmemesinin ve onlara ağır yenilgilerin verilmesinden hoşnut olmadıklarını belirterek, bundan dolayı onların hala bölgenin güvensiz ve istikrarsız olması ve bu durumun devam etmesini istediklerini söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, İran’ın bölgedeki bazı ülkelerin mali desteklerini almaya dayalı bu gibi açıklamaları şiddetle kınadığını belirterek, Londra makamlarından gerçekleri anlamalarını ve geçmişte Fars Körfezi’ndeki tecrübelerini dikkate alarak yanlış siyasetlerini düzeltmesi yönünde girişimde bulunması çağrısı yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Temmuz 2024 (10) içerik yüklenmiştir.