HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran’dan Irak’a “savaş tazminatı” çağrısı.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı, Saddam rejiminin başlattığı 8 yıllık savaş sebebiyle Irak’ın ödemesi gereken savaş tazminatı hakkında açıklamalarda bulundu.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Hişmetullah Falahatpişe, Saddam rejiminin başlattığı 8 yıllık savaş sebebiyle Irak’ın ödemesi gereken savaş tazminatı hakkında açıklamalarda bulundu.

Savaş tazminatını İran ile Irak arasındaki ilişkilerde “vazgeçilmez bir yükümlülük” olarak değerlendiren Falahatpişe, “Irak yönetimi İran’a savaş tazminatını ödeyebilecek bir durumda. Dolayısıyla bunun uygulanmasını bekliyoruz” dedi.

Falahatpişe, “Irak BM Güvenlik Konseyi’nin 598 sayılı kararının 6’ncı maddesi gereğince İran’a savaş tanzimatı ödemesi lazım. Irak tarafı ise bunu tam olarak reddetmemektedir” açıklamasını yaptı.

“Tabi ki, şimdiki durumda Iraklılar petrol satışı konusunda İran’ın önünde. Bu, İran’a tazminat ödeme gücüne sahip olduğunu gösteriyor” diyen Hişmetullah Falahatpişe, BM kararınca ödemekle yükümlü olan Irak’ın şu anda Kuveyt’e olan savaş tazminatı borcunu ödemekte olduğuna dikkati çekti.

Bunlara ilave olarak İranlı yetkili, “BM kararının uygulanmasını bekliyoruz. Savaş tazminatı görüşmelerinin kademeli olarak başlatılması gerekiyor” diye konuştu.

İran’a karşı 8 yıl süren savaşı başlatan Irak yönetimi Birleşmiş Milletler tarafıdnan belirlenen 1 Trilyon Dolar savaş tazminatı ödemesi gerekiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.