HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran’dan Irak’a üst düzey önemli bir ziyaret gerçekleştirildi

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Amiral Ali Şemhani, dün gittiği Irak’ta temaslarını sürdürüyor.

El Alem televizyonu, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani’nin Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ve başta Ayetullah Sistani olmak üzere dini mercilerle görüştüğünü bildirdi.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Şemhani’yi kabulü sırasında Irak’ın terörle mücadelesine değindi ve İran’ın verdiği manevi desteğe teşekkür etti.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani de ülkesiyle Irak arasındaki toplumsal, kültürel siyasi ve jeopolitik ortaklıklara dikkat çekti.

Irak’ta yaşanan güvenlik sorunlarını ve siyasi krizi görüşmek için geldiğini belirten Şemhani, siyasi krize bir çözüm bulmanın ve Irak halkını tehdit eden güvenlik sorunlarını kontrol altına almanın zorunluluğunu vurguladı.

Selim el-Cuburi’nin meclis başkanlığına seçilmesini tebrik eden Şemhani, “Irak’taki Kürt, Arap, Şii, Sünni bugün bölgedeki durumu son derece iyi bir şekilde değerlendirerek, Irak’ın içiyle ilgili olmayan, dışarıdan dayatılan sorunların üstesinden gelebilmek için bir araya gelmiştir. Biz Irak halkının özellikle de gençlerin bu sorunları çözeceğinden eminiz” dedi.

Şemhani, İran’ın terörle mücadelede öncü bir ülke olarak bu konuda Irak’ın her zaman destekleyeceğini belirtti ve Irak’ın güvenliğinin ve toprak bütünlüğünün korunması için Irak’taki siyasi süreçlere verdikleri desteği sürdüreceklerini açıkladı.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, Iraklı resmi yetkililerle Bağdat’ta yaptığı görüşmelerden sonra Necef’e geçerek başta Ayetullah Sistani olmak üzere Ayetullah Muhammed Said el-Hekim, Ayetullah Beşir Necefi ve Ayetullah İshak Feyyaz ile görüştü.

Dini merciler, ülkenin içinde bulunduğu fitne ve terör ortamı içerisinde halkın birlik ve beraberliğinin önemine dikkat çekti ve halkın ihtiyaçlarının ve güvenlik sorunlarının bir an önce çözülebilmesi için de hükümetin acilen kurulması gerektiğini ifade etti.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, dini mercilerin ülkedeki vahdetin korunmasında ve halkın terörle mücadeleye karşı seferber edilmesindeki önemli rolüne değindi ve “Irak hükümetinin talep etmesi halinde İran İslam Cumhuriyeti, uluslar arası yasalar çerçevesinde terörle mücadele konusunda Irak’a her türlü desteği vermeye hazırdır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Temmuz 2024 (16) içerik yüklenmiştir.