AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran’dan Kazakistan’a zirve hoşnutsuzluğu bildirisi

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, Kazakistan’da düzenlenecek olan Hazar zirvesinin İran’ın menfaatlerine ters düştüğünü söyledi.

Mutteki,Kazakistan’ın Tahran büyükelçisinin kabulünde bu ülkede yapılacak Hazar dörtlü zirveden İran’ın hoşnutsuzluğunu dile getirerek, “Bu zirveTahran menfaatlerine ters düşmektedir”dedi.

Kazakistan’ın yeni Tahran büyükelçisi Nurbah Restmov geçtiğimiz gün İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ile bir araya gelerek “güven mektubunu” kendisine teslim etti.

İki ülke arasındaki ilişkilerin yanısıra bölgesel ve uluslararası gelişmeler üzerinde görüş alışverişinde yapılan bu görüşmede Menuçehr Mutteki, Kazakistan”ın Aktau kentinde yapılacak Hazar denizi dörtlü zirveden dolayı İran’ın hoşnutsuzluğunu dile getirmekle, yapılan anlaşmalara göre Hazar denizi üzerinde yapılacak her çeşit zirvenin ve alınacak kararların beş ülkenin katılımıyla gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizdi.

Mutteki, “Bu zirve İran İslam Cumhuriyeti’nin menfaatlerine ters düşmektedir”dedi.

Kazakistan’ın yeni Tahran büyükelçisi Nurbah Restmov ise bu görüşmede iki ülke arasındaki ikişkilerin geliştirilmesine vurgu yaparak, bu yöndeki tüm kapasitelerin kullanılması gerektiğini belirtti.

Nurbah Restmov, uluslararası denklemlerdeki İran İslam Cumhuriyeti’nin önemini anlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (109) içerik yüklenmiştir.