İran

İran’dan kitle imha silahlarının bir araç olarak kullanılmasına yönelik eleştiri

İran’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi, Batı Güvenlik Konseyi üyesi devletlerin kitle imha silahlarına yönelik çifte standart yaklaşımına itiraz ederek, ”bu silahların yayılmasının önlenmesinin bir araç olarak kullanılmasının durdurulması gerektiğini’ söyledi.

İRNA’ya göre, Mecid Tahti Revançi, dün Güvenlik Konseyi’nde nükleer silahların yayılmasını önleme rejimlerinin yetkisini sürdürme konusundaki gayri resmi toplantısında yaptığı açıklamada, “Kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi insani bir hedeftir. Ama bu durum diğer ülkelere karşı bir araç olarak kullanılmaktadır ve bu duruma son verilmelidir.” dedi.

İranlı yetkili, “Kitle imha silahları, şimdiye kadar beşer tarafından yapılmış en ahlaksız ve insanlık dışı silahlardır ve bunların üretimi ve kullanımı doğru bir kararla yasaklanmıştır, çünkü bu insanlık dışı silahların kullanımına karşı tek mutlak garanti, bunların tamamen imhasıdır” dedi.

İran’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi, 8 yıl (1980-1988) süren dayatma savaşında Irak’ta devrik Saddam rejiminin İran’a yönelik kimyasal saldırısına da temas ederek, ”Bu saldırıda Güvenlik Konseyi tamamen sustu, sesini çıkarmadı ve Batılı ülkeler tarafından Irak’la ilgili doğru olmayan silahların varlığına dair iddialar ileri sürülerek Irak’a saldırı olduğunda da Güvenlik Konseyi yine sustu” dedi.

Tahti Revançi, “Kimyasal silah kullanımının kurbanı olarak İran, bir kez daha bu silahların herhangi bir yerde, herhangi bir koşulda kullanılmasını en şiddetli bir şekilde kınamaktadır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (23) içerik yüklenmiştir.