HaberlerİranOrtadoğu

İran’dan “Palermo Konvansiyonu” açıklaması

İran Dışişleri Bakanlığı, İran’ın imzaladığı Palermo Konvansiyonu konusunda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yazılı bir açıklama yaptı.
Dışişleri Bakanlığı, İran’ın imzaladığı “Sınıraşan Organize Suçlarla Mücadele Sözleşmesi” konusunda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Bu açıklamada, “Geçtiğimiz Çarşamba günü İslami Şura Meclisi’nin açık oturumunda İran’ın ‘Sınıraşan Organize Suçlarla Mücadele Sözleşmesi’ne (Palermo Konvansiyonu) katılımıyla ilgili bir tasarı milletvekillerinin çoğunluğu tarafından onaylandı” ifadesine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı’nin kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yayınladığı açıklamanın önemli konuları şu şekilde:

– 193 BM üyesi ülkeden 189 ülkenin imzaladığı “Sınıraşan Organize Suçlarla Mücadele Sözleşmesi” organize suçlarla mücadele konusunda uluslararası düzeydeki en önemli belgedir.

– Palermo Konvansiyonu, insan ticareti, uyuşturucu kaçakçılığı, insan kaçakçılığı, kaçak göçmen kaçakçılığı ve tarihi eserler kaçakçılığı gibi konuları kapsamaktadır. Hiç şüphesiz söz konusu sözleşme terör suçları, terörizmin finansmanını ve politik nitelikteki diğer suçları kapsamamaktadır.

– Dolayısıyla sözleşmenin amacı ve konusuna uygun olarak, bu sözleşmeyi kurtuluş hareketleri ve İslami direniş gruplarının faaliyetleriyle ilişkilendirmek söz konusu değildir.

– Gelişmekte olan ülkelerin birçoğu tarafından müzakere edilerek sonuçladırılan bu sözleşmede korunma hakkı muhafaza edilmektedir.

– Sözleşmenin birçok maddesinde, üye ülkelerin yükümlülüklerinin yerine getirilmesi, özellikle de temel yükümlülükler, bu ülkelerin iç hukuk, yasal düzenlemeler ve hukuk sistemine tabidir.

– Suçluların cezalandırılması ve kara para aklamayla ilgili konular sözleşme kapsamında üye ülkelerin verdiği taahhütlerden birisidir.

– İran’ın söz konusu sözleşmenin Özel Mali Eylem Grubu ile yakın işbirliği geçen yılın başından itibaren uygulamaya geçmiştir.

– Bu sözleşme, organize suçta ortaya çıkan tehditlerle mücadele etmek için diğer üye ülkelerle olan ikili, çok taraflı ve bölgesel işbirliği kurulması özellikle adli işbirliği ve suçluların iadesi konusunda uygun bir zemin oluşturmaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.