HaberlerİranOrtadoğu

İran’dan petrol sektörüne ilişkin 10 milyar avroluk plan

Şuan İran’ın merkez bölgelerinden günde ortalama 100 bin varil ham petrolün çıkarıldığını söyleyen Selbali Kerimi, bu bölgelerdeki ham petrol üretiminin iki aşamalı olarak önce 150 bin ve daha sonra 200 bin varile kadar artacağını söyledi.

6. Kalkınma Planı’na göre merkez bölgelerdeki petrol üretiminin 350 bin varile çıkması gerektiğini kaydeden Kerimi, “Yaptırımların kalkmasının ardından petrol üretimi artması için kalkınma planları ile birlikte, EOR ve IOR yöntemlerinin de devreye sokulmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Ülkenin merkez bölgelerindeki çıkarılabilir ham petrol rezerv miktarının 10 milyar varilden daha fazla olduğunu bildiren İranlı yetkili, aynı havzada 7 trilyon metreküp civarında doğalgazın da bulunduğunu dile getirdi.

Merkez bölgelerdeki petrol ve doğalgaz havzalarında yatırım yapmak için öncelikli olarak ortak petrol ve doğalgaz havzalarında yatırım yapmayı düşündüklerini ifade eden Kerimi, “Şuan İran merkez bölgelerindeki petrol ve doğalgaz projelerinde yatırım yapmak için 10 milyar avroluk bir potansiyel mevcuttur” diye açıkladı.

İran’ın petrol ve doğalgaz üretim masrafının Ortadoğu ve hatta OPEC üyesi ülkelere kıyasla daha düşük olduğunun da altını çizen Kerimi, “İran Milli Petrol Şirketi, petrol fiyatının düşmesinden yana değildir, ancak fiyatın düşmesi yabancı yatırımcıların İran petrol ve doğalgaz sektöründe yatırım yapmasına neden olacaktır” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.