HaberlerIrakİranOrtadoğuTürkiye

İran’dan Türk ordusunun Irak topraklarına girmesine tepki

İran dışişleri bakanlığı Türkiye’de terörist saldırıları kınarken; Türk ordusunun teröristleri takip amacıyla Irak topraklarına girmesini de eleştirdi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Merziye Efhem, Türk ordusunun teröristleri takip amacıyla Irak topraklarına girmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, İran İslam cumhuriyetinin, ülkelerin hakimiyet ve toprak bütünlüğünün çiğnenmesi yönündeki her türlü girişimi, bölge buhranının daha da içinden çıkılmaz bir hal almasına sebep olacağına ve dış güçlerin bölgenin içişlerine müdahalesine gerekli ortam hazırladığına inandığına vurgu yaptı.

Merziye Efhem, teröristlerin Türkiye’de güvenlik güçleri ve sivillerin ölümüne neden olan saldırıları kınarken, İran İslam Cumhuriyeti olarak Türkiye devleti ve halkıyla dert ortaklığı içinde olduğunu bildirdi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, Türkiye’de son aylarda yaşanan güvenlik konusundaki olumsuz ortamın devam etmesinden kaygı duyulduğunu bildirirken barış müzakerelerinin başlaması çağrısı yaptı.

Türkiye ordusuna bağlı kara askeri gücü Salı günü teröristleri takip bahanesiyle Irak’ın kuzey bölgelerine girmiş bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.