HaberlerİranOrtadoğu

İran’dan UAEK eleştirisine sert tepki

İran, tasarının İran ile UAEK arasındaki işbirliğini zehirlemeye yönelik olduğunu söyledi.

İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumundaki (UAEK) Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye, UAEK yönetim kurulu toplantısında kabul edilen, ülkesine yönelik karar tasarısına sert tepki göstererek, “Bu tür karar tasarılarının İran ile UAEK arasındaki olumlu işbirliğini zehirlemeye yönelik olduğunu” söyledi.

UAEK yönetim kurulu toplantısına Almanya’nın sunduğu, İran’ın nükleer programına yönelik karar tasarısı, toplantının bugünkü oturumunda 25 lehte oyla kabul edildi.

Karar tasarısında İran yönetimi, taraf olduğu Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) ve kapsamlı nükleer güvence denetimleri anlaşmasına aykırı hareket ederek Kum kenti yakınında uranyum zenginleştirmek üzere inşa ettiği yeni bir nükleer tesisin varlığını UAEK’ya zamanında bildirmemekle suçlanıyor.

Karar tasarısında ayrıca, İran yönetiminin BM Güvenlik Konseyi’nin 1737, 1747, 1803 ve 1835 sayılı kararlarına da bugüne kadar yapılan tüm uyarılara rağmen uymayarak uranyum zenginleştirme faaliyetlerini aralıksız sürdürdüğü ifade ediliyor.

UAEK yönetim kurulu toplantısında bugün kabul edilen karar tasarısının BM Güvenlik Konseyi’ne sunulmayacağını belirten diplomatik kaynaklar, Almanya tarafından sunulan karar tasarısının İran’ın nükleer programına ilişkin UAEK ve uluslararası toplumla şeffaf işbirliği sağlamaya yönelik olduğunu bildirdi.

Tasarının yönetim kurulunda kabul edilmesine sert tepki gösteren İran heyeti başkanı büyükelçi Sultaniye, tasarının hazırlanması ve sunulmasına öncülük eden ABD ve Almanya’yı, “UAEK’yı siyasallaştırmak istemekle” suçladı.

Ülkesinin nükleer programının “barışçıl olduğunu” yineleyen Sultaniye, Kum kenti yakınında inşa edilen yeni nükleer tesisin varlığının da iddiaların aksine UAEK’ya zamanında bildirildiğini savundu.

Almanya’nın sunduğu ve ABD’nin de desteklediği yeni karar tasarısının “barışa hizmet etmediğini” söyleyen Sultaniye, “Bu tür karar tasarılarının İran ile UAEK arasında mevcut anlaşmalar çerçevesinde sürdürülen şeffaf işbirliğini zehirlemeye hizmet ettiğini” ifade etti.

Basına açıklama yaparken öfkeli olduğu gözlenen İran heyeti başkanı Sultaniye, ABD, Almanya ve müttefiklerine de uyarıda bulunarak, “Ülkesinin tamamen barışçıl ve insani amaçlar için uranyum zenginleştirme faaliyetlerini sürdüreceğini” söyledi ve “İran halkı ve devleti dışarıdan gelecek baskılara hiçbir zaman boyun eğmeyecektir” dedi.

BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi ABD, Rusya, Fransa, İngiltere, Çin ile Almanya’nın yer aldığı 5 artı 1 görüşmelerini İran yönetiminin bizzat talep ettiğini savunan Sultaniye, “Uzun süre sekteye uğrayan 5 artı 1 görüşmelerini biz ısrarla istedik ve nükleer programımıza ilişkin tartışmaları noktalamak üzere görüşme masasına döndük” diye konuştu.

Ülkesinin tıp alanında insani amaçlar için nükleer yakıta ihtiyaç duyduğunu anlatan Sultaniye, tüm uğraşılarına rağmen parasını ödeyerek dahi dışarıdan nükleer yakıt alamadıkları için uranyum zenginleştirme faaliyetlerini sürdürdüklerini belirtti.

İran temsilcisi Sultaniye, taraf oldukları NPT antlaşması gereğince nükleer enerjiyi barışçı amaçlarla kullanma hakkına sahip olduklarını ifade ederek, “Bu haklarını kullanmaktan kendilerini kimsenin alıkoyamayacağını” kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.