FilistinHaberlerİranOrtadoğu

İran’ı Engellemek İçin Arap Ülkeleriyle Koalisyon Kurmak İstiyoruz

Siyonist Rejim Eğitim Bakanı Naftali Bennett BBC’ye verdiği röportajda, Tel Aviv’in Ortadoğu’da İran’a karşı koalisyon kurmak istediğini belirterek şu ifadelerde bulundu: ‘Ilımlı Arap ülkeleriyle İran’a karşı iş birliği, iki taraf için de faydalı bir ilişki olacaktır.

Tabii ki koalisyonlar kurmak istiyoruz. Ayrıca, İran’ın engellenmesi, ılımlı Arap ülkelerinin kendilerinin de menfaatinedir. İran onları İsrail’den daha fazla tehdit etmektedir. Biz İsrail olarak güçlüyüz.’

Daha önce de bazı İsrailli yetkililer, Arap ülkeleriyle yakın iş birliğinin gerekliliğini ifade etmişlerdi.

Naftali Bennett BBC’ye ayrıca şunları söyledi: ‘Arap ülkelerinin İsrail’e olan ihtiyacı, İsrail’in onlara olan ihtiyacından daha az değildir. İran’ın Suriye ve Lübnan’daki nüfuzunun devam etmesi, İsrail ve Arabistan’ın politikalarının aynı yönde ve uyum içerisinde olmasının nedenlerden biridir.

Bu politikalar o kadar aynı yönde ve uyum içerisindedir ki, birkaç gün önce İsrailli bir bakan Kral Salman’dan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu ülkelerine davet etmesini ve aynı zamanda Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman’ı da İsrail’e göndermesini istedi.’

Bennett, konuşmasının başka bir bölümünde İsrail’in uluslararası alanda izole olduğunu reddetti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu geçen hafta, Kudüs’ün resmi olarak İsrail’in başkenti tanınmasını reddeden kararı onayladı. Bu karar, Donald Trump’ın Amerika Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararına tepkiydi.

Avrupa’nın güçleri, Çin ve Rusya olmak üzere 128 ülke bu karara olumlu oy kullanmasına rağmen Naftali Bennett hala İsrail’in dünyada izole olmadığını ve çok iyi ikili ilişkilerinin bulunduğunu söylüyor.

Bennett, Siyonist Rejimin İran’a karşı Arap ülkeleriyle koalisyon kurmaya çalıştığından bahsederken, Washington ve Tel Aviv, İran’ın nükleer ve füze programlarının ilerlemesini durdurmak ve bu ülkenin bölgesel nüfuzunu engellemek için ortak çalışma grupları oluşturmuşlardır.

Bu bağlamda Amerika ve Siyonist Rejim heyetleri düzenledikleri ortak toplantılarda, İran’ın ilerlemesini ve gücünün artmasını engellenmeye çalışılan İran’a karşı bir planı uygulamaya koydular.

Bu karar, Netanyahu’nun Ulusal Güvenlik Danışmanı ve bu rejimin diğer istihbarat ve askeri yetkililerinden oluşan İsrailli bir heyetin, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Amerika’nın diğer istihbarat ve askeri yetkililerinden oluşan bir heyetle Washington’da gerçekleştirdikleri görüşmede alındı.

Amerikalı bir yetkilinin ifadesine göre, iki taraf birkaç tur görüşmenin ardından, dört çalışma grubu oluşturarak, İran’a karşı ortak bir strateji belirlediler.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.